Dne 27. ledna 2025 se uskutečnila konference s názvem Digitalizace v MŠ: Krok za krokem, jejímž cílem bylo seznámit ředitelky a ředitele mateřských škol s novou legislativou v oblasti předávání dat ze školních matrik a podpořit je při zavádění digitálních technologií. V úvodním informačním bloku vystoupila Petra Martinovská a Jiří Prouza z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a zástupci NPI ČR Klára Piškaninová a Michal Špitálník. Následovaly workshopy na několik souvisejících témat. Důležitou rozšiřující součástí programu bylo vystoupení Karla Klatovského ze společnosti Microsoft a Petra Seiferta z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Po celou dobu byli přítomni zástupci dodavatelských firem školních informačních systémů, se kterými mohli hosté konzultovat své dotazy.
Konferenci zahájil moderátor Jan Husák, koordinátor spolupráce Středního článku podpory v Plzeňském kraji. Vyzdvihl důležitost i náročnost učitelské profese, která by kromě jiného měla připravovat děti na život v digitální budoucnosti. Nevyhnutelně se tak musí představitelé vzdělávací sféry sami učit v oblasti IT dovedností. Snažil se svou pozitivní energií zpříjemnit pro mnohé účastníky obávané téma. Zároveň ale ředitelky a ředitele aktivizoval svými dotazy, využil online dotazníky, které umožňují okamžité sdílení výsledků, a i díky svým zkušenostem směřoval debaty k podstatě problému.
Petra Martinovská z oddělení kurikula odboru předškolního a základního vzdělávání MŠMT představila téma optikou zkušené ředitelky MŠ. Snažila se odpovědět na důležité dotazy, které vedení školek trápí a objasnit další využití dat, která jsou do systému předávána.
Hlavními změnami, které přinese září 2025, nás provedl Jiří Prouza ve své prakticky pojaté prezentaci. Představil jednak testovací verzi aplikace, kterou mohou uživatelé vyzkoušet již nyní, a i „ostrou“ verzi, která je dostupná jen v období sběru dat.
Zástupci NPI ČR seznámili hosty s novou možností metodické podpory v oblasti digitálních technologií pro MŠ, jak nastavit IT infrastrukturu, jak vybrat školní informační systém (ŠIS), možnosti využití pro správu MŠ a další důležitá témata. Představili plánované novinky ve vzdělávání určené přímo pro mateřské školy a jejich učitele, ale i pro děti.
Konkrétní nabídku společnosti Microsoft pro praxi škol prezentoval Karel Klatovský. Uvedl konkrétní příklady, jak mohou učitelé obohatit své hodiny, ale také jak komunikovat s rodiči, jak naplánovat výlet nebo vytvořit video pomocí umělé inteligence.
Celkový vhled do digitálního světa doplnil o zajímavé a důležité téma kyberbezpečnosti Petr Seifert. Uvedl nejčastější hrozby, ale také jak se jim naučit bránit pomocí bezplatných kurzů NÚKIB.
Důležitou součástí programu byly praktické workshopy zaměřené na předávání dat z matrik v testovací verzi, bezpečnou práci ve ŠIS a elektronický podpis s datovou schránkou. V předsálí byly k dispozici infostánky dodavatelů ŠIS, kde byla možnost získat informace o výhodách a funkcionalitách jednotlivých systémů. Účastníci si odnesli nové praktické zkušenosti, ale i představu o široké využitelnosti a praktičnosti IS.
Konference si kladla za cíl nejen informovat o aktuálních změnách v legislativě a nových povinnostech, ale také odstranit obavy, které jsou s tím spojené, motivovat představitele MŠ k postupné digitalizaci a představit výhody, které s sebou přináší. Střední článek ve spolupráci s MŠMT je připraven pomoci prostřednictvím následných workshopů či metodické podpory.
Konference ukázala, že digitalizace nemusí být strašákem, ale naopak příležitostí, jak zefektivnit administrativu, zkvalitnit vzdělávací procesy a usnadnit každodenní činnost mateřských škol. Díky metodické podpoře, workshopům a dialogu se specialisty se hosté mohli přesvědčit, že na tento proces nejsou sami.