Aktivní transport do školy i ze školy, pohybové přestávky ve vyučování, změny ve výuce tělocviku, otevřená hřiště, více školních sportovních soutěží, intenzivnější podpora sportovních talentů, ale i podpora duální kariéry sportovců na vysokých školách. To vše obsahuje materiál „Plán podpory pohybu dětí, žáků a studentů ve školách a školských zařízeních a státní politiky školního a vysokoškolského sportu pro období 2024–2028“ (zkráceně „Mládež v pohybu a ve zdraví“), který byl ze strany MŠMT předložen a následně schválen vládou ČR dne 27. 3. 2024.
Trend životního stylu v posledních letech ukazuje významný pokles přirozených pohybových aktivit a s tím související významný nárůst zdravotních obtíží a nemocí spojených s nedostatkem pohybu, jakými jsou např. obezita, diabetes 2. typu, vysoký krevní tlak, bolesti zad, ale i komplikace v oblasti duševního zdraví. Velmi silně se tato situace týká také dětí a mladých lidí, u nichž byl navíc v důsledku nedávného období pandemie nemoci covid-19 a s ní souvisejících opatření dlouhodobě nedostatečný rozsah pohybových aktivit ještě více umenšen.
Je naprosto jednoznačné, že role školy a školního prostředí, kde děti, žáci a studenti po mnoho let tráví značnou část dne a získávají tam významné návyky pro další život, je pro podporu řešení problémů spojených s nedostatkem pohybových aktivit žáků zcela zásadní a je potřeba je v rámci cílené státní politiky adekvátně využívat. Škola samozřejmě nemůže plně nahradit komplexní akcent na zdravý životní styl kladený jak v době vzdělávání, tak v době mimo něj, v rámci volného času a rodinných aktivit. Může ale významně ovlivnit dopad rodinného prostředí, které z různých důvodů u mnoha žáků důraz na zdravý životní styl a s ním související dostatek pohybových aktivit neposkytuje, a tím i snížit negativní vliv socioekonomických aspektů na vzdělávání konkrétních žáků. Právě tím, že bude na úrovni školy rozvoj pohybových aktivit žáků v rámci celého dne tráveného ve škole adekvátně a systematicky podporován.
Vnímáme oblast školního a vysokoškolského sportu jako součást širšího konceptu opatření, aktivit a činností, které ve vzájemné synergii významně zvýší pohybovou aktivitu dětí, žáků a studentů, a současně sníží negativní dopady nedostatečného pohybu na jejich fyzické i duševní zdraví, proto byl připraven plán daleko obsáhlejší, než je ukládáno zákonem č. 115/2001 Sb., o podpoře sportu, ve znění pozdějších předpisů. Významný přínos by tak úspěšná implementace tohoto plánu měla zejména na zdraví a psychickou pohodu a odolnost naší mladé generace a také zamezení zvýšení výdajů na zdravotní služby v budoucích letech.
ministr školství mládeže a tělovýchovy
Problematiku školního a vysokoškolského sportu nově definovala novela zákona o podpoře sportu, která s účinností od 1. 4. 2023 ukládá MŠMT tuto oblast podporovat.
státní tajemník v Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy
Koncepční dokument Mládež v pohybu a ve zdraví je rozdělen do dvou částí. Ta první se věnuje podpoře pohybových aktivit žáků ve školách a školských zařízeních a staví na několika základních pilířích:
Druhá část dokumentu se explicitně věnuje oblasti školního a vysokoškolského sportu:
Při implementaci plánu podpory pohybu se významně počítá se spoluprací s Českou školní inspekcí jako národní autoritou pro hodnocení kvality a efektivity vzdělávání a důležitou institucí s celostátním dopadem v oblasti metodické podpory škol přímo na místě.
ústřední školní inspektor
Stejně jako na řadě jiných témat spojených s podporou zdravého životního stylu dětí, žáků a studentů spolupracuje MŠMT na řešení problematiky podpory pohybových aktivit mladých lidí se Státním zdravotním ústavem.
ředitelka Státního zdravotního ústavu
Důležitost podpory pohybu dětí a mladých lidí si dlouhodobě uvědomuje řada nejrůznějších subjektů, od neziskového sektoru přes komerční prostor až po zaměstnavatelská sdružení.
viceprezidentka Hospodářské komory ČR a předsedkyně Nadačního fondu Aktivní ČESKO
Jana Havrdová a dodává, že další příležitostí ke spolupráci bude i 2. ročník kampaně Aktivní září, jehož jednotlivé oblasti realizace budou představeny na konferenci Aktivní ČESKO 15. 5. 2024 v hlavním sále Senátu Parlamentu České republiky.
Významnými aktéry při řízení a implementaci celého procesu podpory pohybu dětí, žáků a studentů budou kromě MŠMT a České školní inspekce také VICTORIA Vysokoškolské sportovní centrum MŠMT, Národní pedagogický institut ČR, Národní sportovní agentura, tělovýchovné fakulty a v neposlední řadě také samotné školy a jejich zřizovatelé.