Na této stránce naleznete Sekundární analýzu dat z mezinárodního šetření PISA 2022, která přináší unikátní pohled na výsledky českých žáků v matematické, přírodovědné a čtenářské gramotnosti v kontextu období po koronavirové pandemii. Zaměřuje se na klíčová témata, jako je digitalizace školství, školní klima a postoje žáků k matematice, i na faktory ovlivňující úspěšnost u jednotné přijímací zkoušky. Analýza odhaluje nejen přetrvávající nerovnosti ve vzdělávacích výsledcích, ale také nové výzvy spojené s návratem k prezenčnímu vzdělávání. Pandemie urychlila využívání ICT ve výuce, ale také upozornila na rozdíly v připravenosti škol a potřebu zvyšovat digitální kompetence učitelů. Kvalitní školní klima, podpora sebedůvěry žáků a pozitivní vztahy mezi učiteli a žáky se ukázaly jako zásadní faktory ovlivňující výsledky v matematické gramotnosti i celkovou pohodu žáků. Analýza a informační brožura jsou ke stažení níže.
Analýza obsahuje v úvodu manažerské shrnutí, metodické okénko a samotnou analytickou část, která se dělí do čtyř podkapitol:
Každá z podkapitol je zakončena závěry vyplývajícími z provedené analýzy. Analytická zjištění a na ně navázaná doporučení z celé analýzy jsou k dispozici také v brožuře, která je také k dispozici ke stažení níže. Doporučení mohou přispět k podpoře dalšího rozvoje vybraných gramotností žáků v českém vzdělávacím systému.
Registrační číslo projektu: CZ.02.02.XX/00/22_005/0002901
Název projektu: "Datově-analytická podpora pro hodnocení a řízení vzdělávací soustavy ČR"