letos se poskytují finanční prostředky pouze na prevenci digitální propasti
zakoupená mobilní digitální zařízení pro znevýhodněné žáky musí splňovat stanovený účel a je nutné vést evidenci jednotlivých zápůjček
nelze pořizovat zařízení, která nebudou sloužit žákům k zápůjčce
v letošním roce lze s nákupem nových mobilních digitálních zařízeních pořídit i software určený pro žáka (nikoliv software pro administraci či správu zařízení)
software nelze pořizovat samostatně
v případě pořízení technologií pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami (SVP) musí být rovněž prokázána zápůjčka
MŠMT uskuteční sběr dat o využití finančních prostředků do konce února 2025 (indikátorem je počet zařízení, která jsou zakoupena a splňují stanovený účel)
PODMÍNKY, ÚČEL A KRITÉRIA stanovená pro čerpání finančních prostředků na prevenci digitální propasti jsou zveřejněna ve VĚSTNÍKU MŠMT 02/2024 PRO ŠKOLY ZŘIZOVANÉ KRAJEM, OBCÍ NEBO DOBROVOLNÝM SVAZKEM OBCÍ nebo ve Výzvě (pro školy soukromé a církevní s termínem pro podání žádosti do 30. 4. 2024 na MŠMT na základě formuláře v systému IS-NPO). Prevence digitální propasti je zacílena na žáky, kteří jsou znevýhodněni tím, že nemají k dispozici pro sebe např. v rámci domácí přípravy, či běžné výuky (BYOD) mobilní digitální zařízení a těm jsou tato mobilní digitální zařízení zapůjčována např. notebook, tablet, chromebook, chytrý telefon. Podstatnou novinkou v roce 2024 je, že si školy mohou k nově pořízeným mobilním digitálním zařízením zakoupit také software, který je využitelný pro vzdělávání či slouží jako prostředek ke vzdělávání (např. výukový software, operační systém či jiné aplikace), a to jako součást pořízené mobilní digitální technologie. Doporučujeme školám zaměřit se na software, který rozvíjí digitální kompetence žáků při práci s umělou inteligencí a jejího efektivního, ale zároveň bezpečného využívání. Doporučení pro využívání AI ve výuce byla zveřejněna NPI ČR. Tato finanční intervence je zaměřena na dosažení cíle č. 173 Zakoupení IT zařízení do školního fondu mobilních digitálních zařízení pro znevýhodněné žáky (prevence digitální propasti) v rámci komponenty 3.1 Inovace ve vzdělávání v kontextu digitalizace z NPO.
Vyhlášeno veVěstníku MŠMT 01/2022 (str. 117-119),02/2023(str. 252-254), 02/2024 (str. 235-237) podmínky - kritéria - účel pro školy zřizované krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí - určeno pro základní školy, střední školy a konzervatoře a ve Výzvě 2022 – prevence digitální propasti a ve Výzvě 2023 digi a také ve Výzvě 2024 Digipropast (vyhlášeno, podávání přihlášek do konce dubna 2024) pro školy soukromé a církevní. V roce 2023 vzhledem k administrativním požadavkům v rámci NPO nastala změna v tom, že jsou podpořeny pouze školy, kde výpočet dosahuje minimálně 20 000 Kč. Toto nadále platí i pro rok 2024, avšak novinkou v tomto roce je, že si školy mohou k nově pořízeným mobilním digitálních zařízením pro zápůjčku znevýhodněným žákům pořídit také software, který využívá žák pro vzdělávání.
Opakovaná intervence v roce 2022, 2023 a 2024 pro školy: ZŠ, SŠ a konzervatoře.
Cílem je zpřístupnění mobilních digitálních technologií ve vzdělávání všem žákům i těm, kteří jsou znevýhodněni tím, že nemají vlastní zařízení.
Účelem je pořízení základních mobilní digitálních technologií (notebook, chromebook, tablet, chytrý telefon..., včetně příslušenství a mobilních digitálních technologií pro žáky se SVP) k zapůjčení pro znevýhodněné/potřebné žáky, kteří nemají k dispozici vlastní mobilní digitální zařízení (vzor zápůjčky) tak, aby je měli k dispozici pro běžnou výuku a výuku distančním způsobem. Podmínky, kritéria a účel jsou zveřejněny ve Věstníku (školy zřizované krajem, obcí nebo svazkem obcí) a ve Výzvě (školy soukromé a církevní).
Určeno pro žáky k zapůjčení mobilních digitálních technologií (krátkodobě nebo dlouhodobě) tak, aby využívali:
Jako vlastní mobilní digitální zařízení v běžné výuce v libovolném předmětu (BYOD).
V domácí přípravě na výuku, ve školní družině, ve školním klubu, v kroužcích apod.
Ve školním kiosku jako zápůjčka žákům přímo ve škole (žáci si zapůjčují zařízení na celý den, využívají podle rozvrhu v libovolných předmětech a po ukončení výuky vrací zpět).
Pokračujeme v metodické podpoře školám ve spolupráci se Středním článkem podpory. Sledujte proto Infoservis dne 7. 10.2004, odkaz zde, ve kterém jsme připravili shrnutí NPO v roce 2024 k tématu prevence digitální propasti a co bude následovat v roce 2025 (prezentace).
Zveme vás na online setkání s řediteli základních a středních škol prostřednictvím MS Teams. V nabídce jsou termíny ve dnech 14. – 16. října od 15 do 16 hodin. Na vaše dotazy bude odpovídat vedoucí oddělení podpory digitálního vzdělávání MŠMT, Anna Stočesová Martinková.
Oddělení podpory digitálního vzdělávání na MŠMT rozšířilo metodickou podporu ve spolupráci se Středním článkem podpory a uskutečnilo dne 6.5.2024 speciální Infoservis MŠMT pro ředitele škol, který byl zaměřený na Prevenci digitální propasti z NPO komponentu 3.1 Inovace ve vzdělávání v kontextu digitalizace. Více v článku zde: https://www.edu.cz/digitalizujeme/metodicka-podpora/infoservis
Pok kliknutí na čas budete přesměrováni na Youtube a příslušnou kapitolu videa
03:54 Program Next Generation EU, Národní plán obnovy 04:35 Prevence digitální propasti v roce 2024 05:31 QR kód na video – digitální učební pomůcky pro nejmenší děti a žáky 05:50 QR kód na video – pokročilé digitální učební pomůcky pro žáky ZŠ a SŠ 06:10 QR kód na video – další pokročilé digitální učební pomůcky pro žáky ZŠ a SŠ 07:31 Prevence digitální propasti 10:13 Novinka pro rok 2024 v prevenci digitální propasti 11:49 Povinný sběr dat MŠMT 17:18 Kdo vám pomůže v rámci digitalizace 18:48 Kyberprevence 19:43 Doplňující dotazy PaedDr. Mgr. Anna Stočesová Martinková, Ph.D., Oddělení podpory digitálního vzdělávání, MŠMT 19:47 Dotaz č. 1 – Jak moc je nutné se věnovat povinné publicitě? 22:06 Dotaz č. 2 – Jaká byla zjištěna nejčastější pochybení? 23:57 Dotaz č. 3 – Je rozdíl v povinné publicitě, pokud pořídím zařízení z účelu digitální učební pomůcky nebo prevence digitální propasti z hlediska národního plánu obnovy? 29:35 Dotaz č. 4 – Lze zakoupit použitá zařízení? 30:51 Dotaz č. 5 – Proč nebyla letos podpora plošná? 32:18 Dotaz č. 6 – Co nás čeká v roce 2025? 34:54 Dotaz č. 7 – Jsou nějaká pravidla, která musí škola dodržet při pořizování pomůcek, aby o podporu nepřišla? 36:12 Dotaz č. 8 – Už mají školy za tento rok připsané finanční prostředky? 37:59 Dotaz č. 9 – Jak můžu napravit chybu v povinné publicitě? 42:14 Informace MŠMT od Aleny Zábojníkové 42:51 Termíny webinářů k NPO dle krajů 44:02 Digitalizace přijímacího řízení na SŠ, 1. kolo 48:59 Digitalizace přijímacího řízení na SŠ, 2. kolo 51:09 Odkaz na metodiku k přijímacímu řízení https://msmt.cz/file/62370/51:20 Připomenutí termínů – stanovení úplaty za vzdělávání + odkaz na metodiku https://www.edu.cz/methodology/metodi... 56:01 Připomenutí termínů – Revize RVP - https://revize.rvp.cz/verejna-konzultace (možnost formátu v .pdf) 57:11 Revize RVP předškolního a základního vzdělávání - rozcestník, který vás dostane na správný rámcový vzdělávací program https://prohlednout.rvp.cz/ 57:44 Revize RVP – dotazník pro zpětnou vazbu https://npianalyzy.limesurvey.net/171... 58:41 Spotřební koš - Stanovisko MZv k plnění skupiny Tuk volný a Cukr volný https://www.edu.cz/methodology/stanov... 58:54 Spotřební koš – záznam z informativního semináře k chystaným změnám https://asjcr.cz/zaznam-seminare-o-ch... 59:24 Černý kašel – informace pro školy https://mzd.gov.cz/wp-content/uploads... 01:00:47 Nabídka materiálů, které můžete využít ve výuce – materiál k EU volbám https://youth.europarl.europa.eu/cs/e... 01:01:31 Nabídka materiálů, které můžete využít ve výuce – pozvánka k účasti na IT fitness – testování digitálních kompetencí https://itfitness.eu/cs/
Rozpis dílčích webinářů / online setkání s řediteli škol je zde.
Budou probíhat od 7.5.2024 do 29.5.2024 každý den (kromě pátků) od 15 h do 17 h. – odpovědi na dotazy poskytuje Anna Stočesová Martinková, vedoucí Oddělení podpory digitálního vzdělávání, MŠMT
Pozvánky ředitelům škol rozesílá Střední článek podpory, MŠMT podle dílčích krajských pracovišť
Inspirativní videa pro realizaci zápůjček mobilních digitálních zařízení žákům