Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) Vás zve na třetí kulatý stůl k přípravě Dlouhodobého záměru vzdělávání ČR na období 2023-2027. Jde o on-line setkání, které se uskuteční v úterý 13. 12. 2022 odpoledne mezi 14:00-17:30, kde budou představeny a spolu s odborníky diskutovány návrhy opatření pro tato dvě témata: podpora a rozvoj kapacit pedagogů a leadrů škol a vzdělávání v celoživotní perspektivě, a to včetně návaznosti na postup a plnění cílů Strategie 2030+.
Připojte se v úterý 13. 12. 2022 odpoledne mezi 14:00-17:30 na: https://www.youtube.com/watch?v=Ma24jeMKeQ4
Kulaté stoly MŠMT k přípravě Dlouhodobého záměru vzdělávání ČR 2023-2027 proběhnou ON-LINE na YouTube kanále MŠMT.
Česky
Dne 22. listopadu 2022 zavítal na návštěvu České republiky ukrajinský ministr školství a vědy Ukrajiny, pan Serhiy Shkarlet, který jednal s českým ministrem školství Vladimírem Balašem. Předmětem jednání byla situace ukrajinských studentů vysokých škol v České republice, zejména s ohledem na zákaz vycestovat přes hranice, který na Ukrajině platí pro muže mezi 18 a 60 rokem.
Dalším tématem bylo uznávání vzdělání ukrajinských žáků po jejich návratu na Ukrajinu a v neposlední řadě také téma tzv. dvojí výuky. Oba ministři se dohodli na vzájemném uznávání kurikula, což povede k omezení online výuky z Ukrajiny pouze na některé předměty, například ukrajinský jazyk a ukrajinské reálie, jako je například dějepis. Ukrajinský ministr deklaroval, že Ukrajina respektuje zákony České republiky, které vyžadují, účast ukrajinských žáků na vzdělávání ve škole v České republice.
Українська
22 листопада 2022 року Чеську Республіку відвідав Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет, який провів переговори з Міністром освіти Чехії Володимиром Балашем. Темою зустрічі була ситуація українських студентів у Чехії, особливо щодо заборони на виїзд через кордон, яка в Україні поширюється на чоловіків віком від 18 до 60 років.
Ще однією темою було визнання освіти українських школярів після їхнього повернення в Україну і, що не менш важливо, тема так званої дуальної освіти. Обидва міністри домовилися про взаємне визнання навчальних програм, що призведе до обмеження онлайн-викладання з України лише деякими предметами, як-от українська мова та історія України. Український міністр заявив, що Україна поважає закони Чеської Республіки, які вимагають участі українських учнів у навчальному процесі в Чехії.
Dohoda o spolupráci mezi Českou republikou a Ukrajinou nabyla na významu po ruské agresi. „Covidová situace a následně také zahájení ruské agrese přípravy tohoto dokumentu ztížily. Po ruské invazi na Ukrajinu se musel text upravit tak, aby zohlednil současnou situaci a podmínky, a to například i co se týče ukrajinských studentů na českých vysokých školách,“ řekl ministr školství Vladimír Balaš. Před invazí studovalo na českých vysokých školách v řádném studiu více než 4000 ukrajinských občanů. Ač je počet zapsaných studentů pro rok 2022/2023 vyšší, lze očekávat, že počet reálně přítomných studentů bude výrazně nižší, neboť Ukrajina nyní nedovoluje překročit hranice mužům od 18 do 60 let. Pro české vysoké školy se tak jedná o komplikovanou situaci z důvodu plánování kapacit studijních programů a ročníků. Ukrajinský ministr školství uvedl, že tyto komplikace chápe, ale že obrana země musí být prioritou jejích občanů. „Pro Ukrajinu se jedná o velmi důležitou spolupráci, nejen v oblasti vysokých škol, ale ve školství obecně. Moc děkujeme českému národu za veškerou podporu,“ řekl ukrajinský ministr školství Serhiy Shkarlet.
Угода про співпрацю між Чехією та Україною набула значення після російської агресії.
„Ситуація з Covid19, а згодом і початок російської агресії ускладнили підготовку цього документу. Після російського вторгнення в Україну текст довелося змінити, щоб врахувати поточну ситуацію та умови, в тому числі, і українських студентів у чеських університетах “, - заявив міністр освіти Володимир Балаш. До вторгнення в університетах Чехії навчалося понад 4 тисячі громадян України. Хоча кількість зарахованих студентів у 2022/2023 н.р. є більшою, можна очікувати, що кількість фактично присутніх студентів буде значно меншою, оскільки зараз Україна не дозволяє перетинати кордон чоловікам віком від 18 до 60 років. Для чеських університетів це складна ситуація через планування можливостей навчальних програм для різних курсів. Міністр освіти України заявив, що розуміє ці складнощі, але оборона країни має бути пріоритетом для її громадян. «Це дуже важлива співпраця для України, не лише у сфері університетів, а й у сфері освіти загалом. Ми дякуємо чеській нації за всю підтримку", -сказав міністр освіти України Сергій Шкарлет.
Dalším tématem jednání byla situace ukrajinských dětí – azylantů v českých mateřských, základních a středních školách, jejichž podíl podle posledních dat tvoří necelá 3 procenta ze všech dětí. Ministr školství ukrajinského kolegu informoval, že Česká republika v součtu disponuje dostatkem míst ve školách, nicméně ve velkých aglomeracích je kapacita již vyčerpána, a proto ministerstvo pravidelně kontaktuje ukrajinskou ambasádu v Praze, aby Ukrajincům předávala informace o pracovních příležitostech i kapacitách škol mimo krajská města. „Ukrajinská strana by měla motivovat své občany, aby souhlasili s přesunem do míst, kde je kapacit ve školách dostatek a zároveň menší náklady na základní životní potřeby. Nejde zdaleka jen o kapacity škol, ale také o možnosti bydlení, zaměstnání či lékařských služeb,“ řekl ministr Vladimír Balaš.
Ще однією темою обговорення стало становище українських дітей, які отримали тимчасовий прихисток, у чеських дитсадках, початкових і середніх школах, частка яких, за останніми даними,становить менше 3 відсотків усіх дітей. Міністр освіти Чехії поінформував українського колегу, що в Чехії загалом достатньо місць у школах, однак у великих агломераціях можливості вже вичерпані, тому Міністерство регулярно звертається до Посольства України у Празі, щоб надати українцям інформацію про можливості працевлаштування та можливості шкіл за межами обласних міст. «Українська сторона має мотивувати своїх громадян погодитися на переїзд туди, де є достатньо можливостей у школах і водночас менші витрати на базові життєві потреби. Йдеться не лише про спроможність шкіл, а й про житло, працевлаштування чи медичні послуги», – зазначив міністр Володимир Балаш.
Ukrajinští žáci podle Balašových slov získají na konci školního roku vysvědčení, které umožní uznání jejich vzdělávání v době pobytu v České republice. U středního a vyššího odborného vzdělávání bude pak možné posoudit získané kompetence prostřednictvím dokumentu Europass. „Pro české ministerstvo školství je klíčové umožnit žákům středních a vyšších odborných škol pokračovat ve studiu tak, aby na něj mohli po návratu na Ukrajinu navázat, nebo dokončit studium na území ČR a následně na Ukrajině již vykonávat příslušnou profesi. V tomto je nutná součinnost ukrajinského ministerstva,“ řekl ministr Vladimír Balaš. Ten ocenil také ukrajinskou iniciativu vytvořit z tzv. nárazníkových zemí pracovní skupinu, jejichž kurikula by se detailně porovnala právě pro usnadnění uznávání dosaženého vzdělání.
За словами Балаша, українські школярі наприкінці навчального року отримають сертифікат, який дозволить визнавати їхню освіту здобуту під час перебування в Чехії. Для середньої та вищої професійної освіти набутий рівень знань буде можливо оцінити за допомогою документа Europass. «Для Міністерства освіти Чехії дуже важливо дати можливість навчатися учням середніх і вищих навчальних закладів так, щоб вони змогли продовжити навчання і після повернення в Україну. Або завершити навчання в Чехії та мати змогу використовувати здобуту професію в Україні. В цьому і полягає необхідність співпраці українського міністерства", - заявив міністр Володимир Балаш. Він також позитивно оцінив українську ініціативу створити робочу групу з так званих буферних країн, навчальні програми яких детально порівнюватимуться саме для того, щоб полегшити визнання отриманої освіти.
Ukrajinský ministr Shkarlet na jednání otevřel také téma tzv. dvojí výuky. Velké množství ukrajinských dětí totiž nenavštěvuje české školy a učí se online podle ukrajinského kurikula. „Vážíme si, že Česká republika naše žáky přijala, a samozřejmě pokud český zákon něco vyžaduje, je potřeba to respektovat,“ uvedl ministr Shkarlet. Oba ministři se proto dohodli na vzájemném uznávání kurikula, což povede k omezení online výuky z Ukrajiny pouze na některé předměty, například ukrajinský jazyk a ukrajinské reálie, jako je například dějepis. „Díky takové redukci předmětů, které se vyučují online tak dojde k odbřemenění ukrajinských žáků od dvojí výuky a budou tak mít více času na socializaci,“ řekl ministr Balaš.
Український міністр Шкарлет також розкрив на зустрічі тему так званого дуального навчання. Велика кількість українських дітей не відвідує чеські школи і навчається онлайн за українською навчальною програмою. "Ми цінуємо, що Чехія прийняла наших учнів, і, звісно, якщо чеське законодавство чогось вимагає, його потрібно поважати", - сказав міністр Шкарлет. Тому обидва міністри домовилися про взаємне визнання навчальних програм, що дозволить обмежити онлайн-викладання з України лише деякими предметами, наприклад, українською мовою та літературою, історією України. "Завдяки такому скороченню предметів, які викладаються онлайн, українські школярі звільняться від подвійного навчання і матимуть більше часу для соціалізації", - сказав Балаш.
Na závěr ministr školství Balaš sdělil, že by rád předal agendu týkající se Ukrajiny, která se řeší v rámci českého předsednictví Radě EU rád předal nástupnické zemi. „K tomu proto plánujeme setkání se švédským ministrem školství, na kterém bych mu tuto agendu osobně představil a předal,“ řekl Vladimír Balaš.
На завершення міністр освіти Балаш сказав, що хотів би передати країні-наступниці порядок денний щодо України, який вирішується в рамках чеського президенства в Раді ЄС. "Саме тому ми плануємо зустріч з міністром освіти Швеції, на якій я б особисто представив і передав йому цей порядок денний", - сказав Володимир Балаш.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) Vás zve na druhý kulatý stůl k přípravě Dlouhodobého záměru vzdělávání ČR na období 2023-2027. Jde o on-line setkání, které se uskuteční v úterý 29. 11. 2022 odpoledne mezi 14:00-17:30, kde budou představeny a spolu s odborníky diskutovány návrhy opatření pro tato dvě témata: systémová podpora a řízení škol a odborné vzdělávání pro uplatnitelnost na trhu práce, a to včetně návaznosti na postup a plnění cílů Strategie 2030+.
Připojte se v úterý 29. 11. 2022 odpoledne mezi 14:00-17:30 na: https://www.youtube.com/watch?v=ciidgMgBsZA
Kulaté stoly MŠMT k přípravě Dlouhodobého záměru vzdělávání ČR 2023-2027 proběhnou ON-LINE na YouTube kanále MŠMT.
Z analyzovaných klíčových údajů z pravidelného podzimního sběru dat MŠMT vyplývá, že v českých mateřských, základních a středních školách bylo k 30. září 2022 celkem 50 282 dětí a žáků ukrajinských uprchlíků a tvořili tak podíl 2,7 % všech dětí a žáků. Více informací naleznete níže v textu a v přiložených dokumentech.
Celkový počet dětí a žáků v mateřských, základních a středních školách a konzervatořích činí ve školním roce 1 850 696. V případě základních škol počet dětí a žáků poprvé v historii České republiky překonal jeden milion, čemuž zde významně napomohlo právě i více než 39 478 ukrajinských uprchlíků. Cizinci s ukrajinským státním občanstvím se rovněž stali nejpočetnější skupinou cizinců v českých školách regionálního školství. Počty dětí a žáků, jakož i ukrajinských uprchlíků v jednotlivých druzích škol prezentuje níže uvedená tabulka.
Zdroj: MŠMT.cz (2022). Odkaz: https://www.msmt.cz/deti-ukrajinskych-uprchliku-je-ve-skolach-vice-nez-50-tisic.
Poslední šance pro všechny střední a vyšší odborné školy! S blížícím se termínem ukončení výzvy Šablony pro SŠ a VOŠ I voláme ještě jednou na všechny střední a vyšší odborné školy, domovy mládeže a internáty, aby nepropásly možnost získat štědrou podporu od Jana Amose Komenského! Šablony jsou navrženy inovativním a administrativně jednodušším způsobem šitým na míru potřebám škol. Každá škola díky nim může být ještě kvalitnější! Využijte i Vy tuto příležitost a staňte se členy fanklubu OP JAK! Inspirovat se můžete například v rozhovoru s jedním z řady úspěšných žadatelů. Žádat můžete do 30. listopadu 2022 do 14:00! Reparát bude možný až za dva roky!
Zdroj: OP JAK (2022). Odkaz: https://opjak.cz/aktuality/sablony-na-mikulase-uz-jen-do-30-11-2022/.
Jak na ICT revize u vás ve škole? Přijďte si poslechnout příběhy škol, podělit se o své zkušenosti a názory. To vše ve vašem kraji. Akce je zdarma pro všechny školy a zájemce z řad veřejnosti o informace o zavádění nové informatiky a digitálních kompetencí do škol.
Digiroadshow organizuje Národní pedagogický institut ČR s cílem podpořit školy při zavádění nové informatiky a digitálních kompetencí.
Setkání proběhnou současně ve všech krajích. V úvodu a na konci bude příležitost sdílet zkušenosti, problémy a závěry diskuzí napříč republikou.
Akce se koná 6. prosince a je zdarma.
Na akci ve vašem kraji se přihlašte na https://revize.edu.cz/digiroadshow
14:00–14:20 Zahájení
14:20–14:35 Prezentace: Co jsme se dozvěděli z dotazníků…
14:35–14:55 Co se u vás bude řešit, spojení krajů
15:00–17:00 Společný program – prezentace, sdílení příkladů dobré praxe (diskuze účastníků a odborníků na krajském pracovišti NPI)
17:00–17:45 Společný závěr
Chtěli byste se zapojit do mezinárodních projektů programu Erasmus+, ale nemáte dost informací a nevíte, jak udělat první krok?
Dům zahraniční spolupráce Vás zve na webinář určený pro zástupce organizací, které působí v počátečním i dalším odborném vzdělávání (tedy zejména střední odborné školy a učiliště) a rády by se nově zapojily do programu Erasmus+.
22. listopadu 2022: od 14:00 do 15:30
Registrujte se na tomto odkaze: zde
Registrovaným účastníkům bude zaslán odkaz k připojení na schůzku v MS Teams nejpozději den před konáním webináře.
Na webináři se dozvíte:
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) Vás zve na první kulatý stůl k přípravě Dlouhodobého záměru vzdělávání ČR na období 2023-2027. Jde o on-line setkání, které se uskuteční v úterý 22. 11. 2022 odpoledne mezi 14:00-17:30, kde budou představeny a spolu s odborníky diskutovány návrhy opatření pro první dvě témata: předškolní vzdělávání a základní vzdělávání, a to včetně návaznosti na postup a plnění cílů Strategie 2030+.
Připojte se v úterý 22. 11. 2022 odpoledne mezi 14:00-17:30 na: https://www.youtube.com/watch?v=K7QmDY8ZC_o
Kulaté stoly MŠMT k přípravě Dlouhodobého záměru vzdělávání ČR 2023-2027 proběhnou ON-LINE na YouTube kanále MŠMT.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy díky Národnímu plánu obnovy přiděluje školám finanční prostředky na 2 účely: na prevenci digitální propasti a na digitální učební pomůcky (dále také DUP) pro rozvoj informatického myšlení a digitálních kompetencí dětí mateřských škol a žáků základních a středních škol. Přednostně tyto finanční prostředky získaly mateřské školy a zároveň základní školy a gymnázia, které v roce 2022 deklarovaly výuku podle nových revidovaných Rámcových vzdělávacích programů. "Pokud jste ředitelé škol, ICT koordinátoři nebo učitelé, kteří se teprve rozhodujete, právě pro vás jsme připravili inspirativní videa", říká Anna Stočesová Martinková - MŠMT, která se na příklady dobré praxe škol byla podívat. Ty nejlepší příklady využití digitálních pomůcek ve výuce můžete shlédnout v nových třech videích, které s vámi sdílíme.
Odkazy k videím: pro MŠ a první stupeň ZŠ, pokročilé DUP a další pokročilé DUP pro žáky ZŠ a SŠ.
Podrobné informace naleznete na edu.cz/digitalizujeme/.
Toto inovativní velmi zajímavé téma proměny obsahu vzdělávání v kontextu digitalizace, které souvisí s novými revidovanými Rámcovými vzdělávacími programy (dále RVP), se snaží MŠMT přiblížit představením příkladů dobré praxe přímo ze škol, které již zahájily výuky podle nových RVP a získaly tak finanční prostředky na pořízení digitálních učebních pomůcek pro své žáky. Tyto školy nákupy již zrealizovaly a pomůcky ve výuce zdařile využívají.
Ve spolupráci s Národním pedagogickým institutem ČR jsme se byli podívat nejprve do základní školy, která již dříve digitální učební pomůcky využívala a přechod na pokročilé digitální učební pomůcky byl samozřejmostí. Mohli jsme vidět robotické pomůcky, roboty ovládané hlasem, elektronické stavebnice, 3D tiskárny či mikrobity apod.. Poté jsme s natáčecím týmem navštívili mateřskou školu a podívali jsme se, jak s rozvojem informatického myšlení a digitálních kompetencí začínají nejmenší děti v mateřských školách a jak na tyto nově nabyté dovednosti navazují na 1. stupeň základní školy. Natáčení probíhalo ve třech dnech a v tom posledním jsme se zaměřili na gymnázium, které úspěšně využívá celou řadu dalších pokročilých digitálních učebních pomůcek zejména těch badatelských či umělecky rozvíjejících se a to v různých vzdělávacích oblastech.
Ve videu zaměřeném na nejmenší děti a žáky nahlédneme na práci s digitálními pomůckami, které slouží k rozvoji informatického myšlení a digitálních kompetencí, přitom však nemusí jít pouze o digitální technologie. Do mateřských škol můžeme pořídit např. robotické digitální hračky, digitální mikroskopy, programovatelné kartičky ve spojení s tabletem, ale také řadu unplluged aktivit, které pomohou nastartovat rozvoj informatického myšlení a digitální kompetencí dětí mateřských škol. Ty nejmenší děti nepotřebují hned začínat s počítači nebo tablety, ale mohou si hrát a řešit různé logické hry na čtvercové pochozí síti, rozvíjet si matematické představy, řešit logické úlohy a rozvíjet informatické myšlení a svou kreativitu prostřednictvím aktivit, které nejsou "digitální". Poté postupně přecházet na na robotické pomůcky a až později na digitální technologie.
Na 1. stupni základních škol pak lze snáze navázat na zkušenosti z mateřské školy a nabyté dovednosti postupně rozšiřovat, o tom je právě toto inspirativní video.
TIP: Elektronická tužka, robotická myš, robotická liška, roboty, programovatelné kartičky s tabletem, robotická stavebnice.
Revidované Rámcové vzdělávací programy přinášejí změny v souvislosti s využíváním digitálních technologií ve vzdělávání žáků a to nejen díky novému obsahu vzdělávání v Informatice, ale zejména pro novou klíčovou digitální kompetenci, která se dotýká všech vzdělávacích oblastí. Pokročilé digitální učební pomůcky se dají používat napříč všemi vyučovacími předměty. Učitelé se mohou domluvit, které digitální učební pomůcky jsou nejvhodnější a dávají smysl pro rozvoj informatického myšlení a digitálních kompetencí žáků a své zkušenosti sdílet s kolegy nebo pomocí různých internetových skupin, návštěvou školení apod. Velmi oblíbenými pokročilými digitálními učebními pomůckami jsou robotické stavebnice, roboti ovládaní hlasem, 3D tiskárny, elektronické stavebnice, mikropočítače apod. Jejich využití je pestré v libovolném vyučovacím předmětu.
Inspirativní video zaměřené na pokročilé digitální učební pomůcky je skvělou inspirací pro základní a střední školy. Využití digitálních pomůcek uvidíte nejen ve výuce nové Informatiky, ale v ostatních vyučovacích předmětech.
TIP: Robotická stavebnice , robotická programovatelná učební pomůcka ovládaná hlasem, 3D tiskárna, elektronické stavebnice, mikropočítače, microbit, robot.
Je celá řada pokročilých pokročilých digitálních učebních pomůcek, které lze využívat pro rozvoj informatického myšlení a digitální kompetence žáků. Jejich inspiromat naleznete na edu.cz/digitalizujeme. Velmi zajímavé místo zaujímají pomůcky spadající do kategorie "Internet věcí" a badatelská technika včetně čidel a mikroskopů, různá snímací zařízení, termokamery, skenery apod.
Další pokročilé digitální učební pomůcky jsou hlavním tématem videa natočeného na gymnáziu.
TIP: Digitální teploměr, čidlo pro měření kyslíku, čidlo na měření pH, pohybové čidlo, termočlánkový teploměr, elektromagnetická míchačka, digitální vyšívací stroj, digitální řezací plotr, digitální mikroskop
Finanční prostředky z Národního plánu obnovy je nezbytné čerpat v souladu s podmínkami, účelem a kritérii, které jsou zveřejněné ve Věstníku 01/2022 nebo ve Výzvě.
Výčet příkladů digitálních učebních pomůcek naleznete na s. 120 - 125 ve Věstníku 01/2022 a příklady jsou zveřejněny také v inspiromatu na edu.cz/digitalizujeme/digitalni-ucebni-pomucky
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) pracuje na dokumentu, který jednoznačně stanoví úkoly a cíle, kam se české školství vydá v letech 2023 až 2027. Tímto dokumentem je Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy České republiky 2023-2027. Bude předložen vládě ČR ke schválení na podzim roku 2023, ovlivní tvorbu dlouhodobých koncepcí napříč kraji a bude implementačním dokumentem Strategie 2030+ na druhé realizační období.
V listopadu a prosinci 2022 proběhne řada kulatých stolů a konzultací s odbornými skupinami i širokou odbornou veřejností k prioritním oblastem. Zveme vás tak na on-line setkání, kde budou prioritní oblasti a návrhy opatření, včetně návaznosti na postup a plnění cílů Strategie 2030+, poprvé veřejně prezentovány. Následovat bude pak i veřejné připomínkování.
Kulaté stoly MŠMT k přípravě Dlouhodobého záměru vzdělávání ČR 2023-2027 proběhnou ON-LINE na YouTube kanále MŠMT. Jednotlivé odkazy budou součástí každé jednotlivé události (na edu.cz, msmt.cz a FB profilech).
Dlouhodobý záměr vzdělávání ČR je implementačním dokumentem Strategie 2030+, aktuálně na druhé realizační období (2023-2027). Uvádí základní tendence a cíle vzdělávací politiky na dané období, stanovuje opatření na úrovni státu a vymezuje prostor pro konkrétní řešení na úrovni krajů.
Je zpracováván na základě § 9 a § 11 zákona č. 561/2004 Sb. a novelizované vyhlášky č. 15/2022 Sb. (platná od 1. 7. 2022).
Kromě Strategie 2030+ jsou prioritní témata stanovena dle vyhodnocení předchozího záměru a na základě dat: analýz, šetření a výzkumů. Svou podstatou tak reaguje na změny, které hýbou současnou společností, ať už se jedná o změny společenské, kulturní, ekonomické či technologické.
Záměrem dokumentu je stanovit cíle vzdělávací politiky a dále pak na úrovni státu předložit opatření, která kraje aplikují již v konkrétní podobě skrze své vlastní dlouhodobé záměry vzdělávání. Dokument mj. stanoví pravidla pro zapisování nových škol a kapacit do školského rejstříku.
Přípravu strategického dokumentu řídí a koordinuje v rámci MŠMT Odbor vzdělávací politiky prostřednictvím Oddělení strategie a analýz.
Dokument je připravován v souladu metodikou přípravy veřejných strategií, transparentně a objektivně. Do přípravy tak v konkrétních fázích je a nadále bude zahrnut široký okruh všech zainteresovaných aktérů ve vzdělávání.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy zveřejnilo informace k:
=> financování činnosti škol a školských zařízení zřizovaných kraji, obcemi a dobrovolnými svazky obcí ze státního rozpočtu v závěru roku 2022,
=> financování ukrajinského asistenta pedagoga ve školách zřizovaných kraji, obcemi v období září až prosinec 2022.
Více viz následující informace v textu níže či přímo v PDF souboru.
Prezident republiky Miloš Zeman využil ve středu dne 2. listopadu 2022 své pravomoci stanovené v čl. 50 odst. 1 Ústavy České republiky a vrátil Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky zákon, kterým se mění zákon č. 57/2022 Sb., o státním rozpočtu České republiky na rok 2022 (dále jen „zákon”). Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR vrácený zákon znovu projedná 15. listopadu 2022.
Součástí tohoto zákona je také zvýšení rozpočtu kapitoly Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy pro oblast regionálního školství, konkrétně pro školy a školská zařízení zřizované krajem, obcí, nebo dobrovolným svazkem obcí. Toto zvýšení zahrnuje prostředky na zvýšení platových tarifů nepedagogických zaměstnanců od 1. 9. 2022, na „nové výkony“ zejména v pedagogické práci ve školách a na výdaje související se vzděláváním ukrajinských dětí, žáků a studentů.
Z výše uvedeného důvodu Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v současné době nemá dostatek finančních prostředků na období měsíců listopad a prosinec 2022, a tedy není možné odeslat krajským úřadům a Magistrátu hl. m. Prahy potřebné prostředky v jedné platbě na celé toto období pro školy a školská zařízení zřizované krajem, obcí, nebo dobrovolným svazkem obcí.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy proces schvalování zákona nemůže nijak ovlivnit, ale je připraveno vzhledem k avizovanému termínu projednání vráceného zákona Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR učinit mimořádné kroky pro minimalizaci negativních dopadů na školy a školská zařízení z tohoto kroku vyplývající.
Z důvodu časové tísně se Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy tedy rozhodlo rozdělit finanční prostředky na listopad a prosinec 2022 na dvě části tak, aby měly školy a školská zařízení včas k dispozici dostatek finančních prostředků primárně na výplaty za měsíc listopad.
V následujících dnech tak bude krajským úřadům a Magistrátu hl. m. Prahy na zvláštní účet kraje/hl. m. Prahy odeslána část finančních prostředků dle aktuálních rozpočtových možností a zbývající menší část finančních prostředků bude odeslána krajským úřadům a Magistrátu hl. m. Prahy co nejdříve po publikaci výše uvedeného zákona ve Sbírce zákonů.
O těchto krocích již MŠMT informovalo zástupce krajských úřadů a Magistrátu hl. m. Prahy a dohodlo s nimi procesní kroky nezbytné k tomu, aby financování činnosti škol a školských zařízení zřizovaných kraji, obcemi a dobrovolnými svazky obcí ze státního rozpočtu bylo v závěru roku 2022 zajištěno.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v souladu usnesením Vlády ČR ze dne 22. června 2022 č. 560 stanovilo materiálem čj. MSMT-21684/2022-2, který je zveřejněný ve Věstníku MŠMT 04/2022 (https://www.msmt.cz/dokumenty/vestnik-msmt-04-2022), podmínky, kritéria a účel k poskytnutí dalších finančních prostředků pro školy na financování pozice ukrajinského asistenta pedagoga.
Na základě mimořádného sběru dat, který proběhl ve dnech 15. – 20. 9. 2022, a na základě stanovených kritérií byla stanovena výše dalších finančních prostředků pro jednotlivé právnické osoby vykonávající činnost mateřské školy, základní školy, střední školy nebo konzervatoře, které splnily podmínky pro jejich stanovení.
Celkem 583 právnickým osobám vykonávajícím činnost mateřské školy, základní školy, střední školy nebo konzervatoře ze všech krajů bude na pozici ukrajinského asistenta pedagoga rozdělen objem finančních prostředků v celkové výši 113 930 976 Kč. Tyto finanční prostředky byly dne 10. listopadu 2022 odeslány na zvláštní účty krajů.
Krajské úřady a Magistrát hl. m. Prahy poskytnou finanční prostředky jednorázově ve výši stanovené Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy nejpozději do 30. listopadu 2022. Tyto prostředky jsou určeny pouze na financování ukrajinského asistenta pedagoga za období září až prosinec 2022.
Na základě výsledků mimořádného šetření zveřejňujeme výši finančních prostředků pro jednotlivé školy na pozice ukrajinského asistenta pedagoga na období září - prosinec 2022.
Finanční prostředky obdrží příslušné školy nejpozději do 30. listopadu 2022 prostřednictvím krajských úřadů.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy realizuje sběr dat (šetření) mezi školami (MŠ, ZŠ a SŠ a konzervatoře), který má za cíl umožnit získat další finanční prostředky na zabezpečení pozice ukrajinského asistenta pedagoga pro školy, které přijaly ke vzdělávání alespoň minimálně stanovený počet cizinců s udělenou dočasnou ochranou, a splní všechny podmínky pro jejich poskytnutí. V této souvislosti bude probíhat ve školách od 15. září 2022 do 20. září 2022 mimořádné šetření. Odkaz na šetření https://sberdat.uiv.cz/login. Více informací viz text níže Důležité termíny, Obsah a důvody šetření, Důležité odkazy a Dopis náměstka. Dne 10. 11. 2022 přidána tabulka rozdělení finančních prostředků pro MŠ, ZŠ a SŠ a konzervatoře (září až prosinec 2022).
Jak MŠMT již dříve avizovalo, je možné získat další finanční prostředky na zabezpečení pozice ukrajinského asistenta pedagoga pro školy, které přijaly ke vzdělávání alespoň minimálně stanovený počet cizinců s udělenou dočasnou ochranou, a splní všechny podmínky pro jejich poskytnutí.
V této souvislosti bude probíhat ve školách od 15. září 2022 do 20. září 2022 mimořádné šetření.
Mimořádné šetření bude probíhat standardně v Informačním systému školské statistiky (https://sberdat.uiv.cz/login), kde školy po přihlášení naleznou dotazník pod tlačítkem „UA asistent“.
Další finanční prostředky obdrží příslušné školy nejpozději do 30. listopadu 2022, do konce února 2023 pak budou mít povinnost informovat o využití těchto dalších finančních prostředků Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.
V tomto šetření se zjišťuje celkový počet cizinců s udělenou dočasnou ochranou zařazených ve třídách (v případě konzervatoře odděleních) dané školy, ve kterých je k okamžiku odeslání šetření nejvýše 50 % těchto cizinců.
Účastí v tomto šetření škola (mateřská škola, základní škola, střední škola anebo konzervatoř) závazně oznamuje zájem o tyto další finanční prostředky na zabezpečení pozice ukrajinského asistenta pedagoga (pokud o tyto finanční prostředky nemá škola/konzervatoř zájem, není její účast v šetření nutná).
Další finanční prostředky se stanoví na zajištění této pozice od 1. 9. 2022 do 31. 12. 2022, a to formou pracovního poměru.
Na základě výsledků mimořádného šetření zveřejňujeme výši finančních prostředků pro jednotlivé školy na pozice ukrajinského asistenta pedagoga na období září - prosinec 2022.
Finanční prostředky obdrží příslušné školy nejpozději do 30. listopadu 2022 prostřednictvím krajských úřadů.
Uvažujete nad tím, jaké technologie zvolit do výuky, aby maximálně přispěly k rozvoji digitálních kompetencí žáků napříč všemi předměty? Jaké parametry zohlednit, když chcete, aby učitelé i žáci zakoupenou technologii efektivně využívali? Víte, jaká je funkce IT guru a v čem vám může podat pomocnou ruku?
Na tyto otázky a mnoho dalších dostanete odpověď v živě streamované debatě, která se koná již 10. 11. 2022 od 15 hodin.
O své zkušenosti se s vámi podělí:
Moderátorem setkání je již tradičně Josef Dašek, tajemník DigiKoalice.
Diváci mohou pokládat otázky prostřednictvím chatu. Sledujte živě ZDE
Jste asistent pedagoga či výchovný poradce nebo školní speciální pedagog a chcete, aby se nově příchozí děti (nejen) z Ukrajiny u vás ve škole cítily dobře? V tomto textu najdete informace o nové příručce Stručný průvodce pro asistenty podporující děti a žáky z Ukrajiny. Příručka Vás provede krok za krokem procesem adaptace, integrace a výuky češtiny jako druhého jazyka u žáků z Ukrajiny. Samotnou příručku pak najdete ke stažení pod textem.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy chce informovat vedení a zaměstnance škol odeslalo do vnějšího připomínkového řízení novelu školského zákona. V ní je navržena úprava právního postavení asistentů pedagoga v základních školách (včetně školní družiny) nebo také návrh nového způsobu financování asistentů pedagoga stanovením maximálního počtu hodin přímé pedagogické činnosti hrazených ze státního rozpočtu.
V současnosti je zajištění podpory vzdělávání žáků asistentem pedagoga v základních školách a školních družinách řešeno prostřednictvím podpůrných opatření doporučených školskými poradenskými zařízeními (ŠPZ) konkrétnímu žákovi. Tento systém ale nedává školám, samotným asistentům a v konečném důsledku ani žákům jistotu a perspektivu stability. Je totiž nutné si uvědomit, že tato pracovní pozice není pozicí osobního asistenta žáka, ale pozicí asistenta pedagoga, kterému tento asistent poskytuje podporu pro práci s celou třídou. Zároveň se školy a školská zařízení i zákonní zástupci v souvislosti se současným nastavením způsobu podpory potýkají s vysokou administrativní zátěží, která je spojena s doporučováním, poskytováním a vykazováním činnosti asistenta pedagoga.
Proto MŠMT přichází s novinkou a předkládá model financování asistentů pedagoga na základě maximální týdenní míry hodin přímé pedagogické činnosti zabezpečované asistentem pedagoga, tzv. PHAmax. Model bude nastaven na základě počtu běžných tříd v základní škole a jejich průměrné naplněnosti. Dále bude zohledňovat počet tříd 1. – 3. ročníků, podíl žáků se třetím stupněm podpůrných opatření a počet tříd, v nichž se vzdělávají žáci se čtvrtým či pátým stupněm podpůrných opatření. Pro školní družiny bude PHAmax stanoveno na základě počtu účastníků školní družiny se speciálními vzdělávacími potřebami 3. – 5. stupně podpůrných opatření. PHAmax bude nastaven tak, aby co nejvíce zohlednil současný stav asistentů pedagoga ve školách a školních družinách a zároveň zohlednil i vyšší potřebu asistenta pedagoga ve třídách, kde se vzdělávají žáci s vyšším stupněm podpory (4. a 5. stupeň).
Soukromým a církevním základním školám a školním družinám budou finanční prostředky na asistenta pedagoga poskytovány na základě příplatku.
Role školských poradenských zařízení zůstane primárně zachována pro odbornou diagnostiku žáků, nastavení stupně podpůrných opatření a vyjádření potřeby personální podpory, přičemž k financování personální podpory asistenta pedagoga využije ředitel školy počet hodin pedagogické práce/přímé pedagogické činnosti financovaný ze státního rozpočtu.
MŠMT 3. 11. 2022 - Zdroj: msmt.cz
Pojmy SPAM a phishing si mnoho laiků, učitele nevyjímaje, plete, nebo mezi nimi nevidí rozdíl. Patrně i proto, že oba typy e-mailů často končí ve složce „Nevyžádaná pošta“. S ohledem na riziko, které představují pro školu, je rozdíl mezi nimi dosti podstatný. Jak je odlišit a jak se v kterém případě zachovat, téma důležité pro pedagogy i jejich žáky.
Tento typ podvodu cílí převážně na získání přihlašovacích údajů oběti, jako je jméno a heslo. Phishing je jednou z metod sociálního inženýrství a využívá jeho techniky pro manipulaci oběti. Obvykle cílí na pocity, jako je zvědavost (Kdo mě to označil na Facebooku?), či strach (Když tu fakturu do dvou dnů nezaplatím, přijde mi domů exekutor!), nebo na určité osobnostní rysy, které jsou v určité míře lidem vlastní, například touha něco získat, vlastnit. Jé, vyhrál jsem iPhone 13 Pro!),
Dávno jsou pryč doby, kdy byl phishing znám špatnou češtinou, aktuálně se díky zkvalitnění automatických překladačů jako je DeepL dá i poměrně složitý text přeložit správně, navíc při cílených kampaních útočníci neváhají použít oficiální překlad od agentury či rodilého mluvčího.
Z podvodného e-mailu je pak obvykle nutné buď přejít na podvodnou stránku, kde je potřeba se přihlásit či provést jinou akci, nebo otevřít přílohu, která s sebou nese nějakou „přidanou hodnotu“ – rozumějte malware.
Tím dochází ke zcizení přihlašovacích údajů, nebo kompromitaci malwarem – a je jedno, jestli se jedná o keylogger, který zaznamenává vše, co píšete (včetně hesel), nebo ransomware, který školu zašifruje a bude požadovat výkupné za rozšifrování dat. Phishing by svůj účel splnil – je ostatně úspěšný cca v 65 % případů.
Je nevyžádaná zpráva, obvykle e-mail, ale v dnešní době se může jednat klidně o zprávu přes sociální síť, či SMS nebo jiný kanál. Všichni si určitě vybavíme zprávy s nabídkou levné a kvalitní viagry, případně hadice, která se nikdy nezamotá. Občas ale můžete narazit na nějaký klenot, například SPAM šířený přímo do vašeho kalendáře. O tom je článek například zde: https://spajk.cz/spamove-kalendare/
Trochu perličkou je vznik tohoto názvu – v USA se kdysi masově rozdávaly letákové reklamy na šunku s názvem SPAM a následně se tento název dostal i do popkulturního prostředí díky Monty Pythonům a jejich krátké scénce s chytlavým songem. Není tak divu, že se pojem přenesl i do IT prostředí.
Nejlepší cesta, jak SPAM zastavit, je učit antispamové filtry tím, že zprávy budete označovat jako SPAM.
Ve SPAMu občas skončí podvodné e-maily, ale také e-maily regulérní, takže je dobré se do složky se SPAMem občas podívat. Otevřením e-mailu ještě nic neriskujete, maximálně dáte spammerům a útočníkům (případně marketérům) vědět, že jste e-mail otevřeli a Vaše schránka žije.
Ideálně pomocí tlačítka přímo v e-mailovém klientovi. Protože nyní už známe rozdíl mezi SPAMem a phishingem a i rozdíl v dopadu na bezpečnost celé organizace, je zřejmé, že včasné nahlášení podvodného e-mailu může zachránit školu před úspěšným útokem. Pokud tedy phishing poznáte, neváhejte a oznamte jej, protože ostatní kolegové jej prokouknout nemusí.
V závislosti na tom, jak správce IT nastavil chování tlačítka, odejde zpráva buďto do Microsoftu, kde je pak v případě pozitivního nálezu blokována globálně, případně je možné ji zaslat do interní schránky, která slouží k analýze podezřelých zpráv, či zvolit kombinaci obou možností.
Detaily pro správce: Nastavení e-mailu nahlášené uživatelem pro spam, phish a jako škodlivou poštu - Office 365 | Microsoft Learn.
Outlook web ve webovém rozhraní MS Outlook je tato možnost k dispozici automatiky, stačí kliknout na tlačítko Nahlásit phishing.
Outlook desktop tuto možnost ve výchozím stavu obvykle nemá (pokud správce tuto funkci nepřidal), je potřeba tedy přidat doplněk, který funkci doplní.
Přidání doplňku provedete vyhledáním "report phishing".
Viz samotný doplněk na následujícím obrázku.
A jeho zprovoznění.
Ne všichni ale mají tyto možnosti k dispozici, takže Vám poradíme i alternativní postupy:
Autor: Pavel Matějíček, Lektor a konzultant kybernetické bezpečnosti