Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Gazdík v reakci na válečný konflikt apeluje na žáky, studenty, ale i pedagožky a pedagogy, že slovní či fyzické útoky, šikana nebo snad lynčování kohokoliv za příslušnost k národnosti do škol nepatří. MŠMT přidává také několik doporučení pro práci se školními kolektivy ve vztahu ruské agrese vůči Ukrajině a kontakty na odborníky, kteří mohou pomoci. Níže nalazenete také celý dopis ministra školám v této věci.
"Agresivní napadení Ukrajiny ruskou armádou nenechalo chladným prakticky žádného občana České republiky a je jasné, že tento neomluvitelný akt agrese ovlivní více či méně život každého z nás. Válka přináší zlo, mrtvé, zraněné, škody na duších i majetku, a to ruku v ruce s nenávistí, nepřátelstvím a destrukcí mezilidských vztahů.
Chtěl bych Vás všechny tímto naléhavě požádat, abyste věnovali pozornost novým rizikům, která mohou následující dny přinést. Slovní či fyzické útoky, šikana, vzájemné napadání a obviňování, rozlišování národností na „hodné a zlé“, lynčování kohokoliv za příslušnost k národnosti a další jevy, které válečné konflikty provázejí i na územích, kde se neválčí. Je nutné věnovat čas prevenci těchto jevů. V naší zemi lidská práva dodržujeme, respektujeme individualitu a jen pouhá příslušnost k národnosti nesmí být záminkou ke konfliktům“
Petr Gazdík, ministr školství, mládež a tělovýchovy
Cílem Výzvy je připravit a realizovat řešení rostoucích nerovností ve vzdělávání poskytováním vícevrstvé podpory školám v obtížných podmínkách. Dílčím cílem výzvy je navrhnout a ověřit budoucí systém financování škol dle indexu socioekonomického znevýhodnění. Účelem dotace je implementace reformy 3.2.2 Podpora škol v rámci komponenty 3.2 Adaptace kapacity a zaměření školních programů Národního plánu obnovy zřízeného dle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/241 ze dne 12. února 2021.
Modernizace obsahu vzdělávání v digitální oblasti probíhá takovým způsobem, aby odpovídal dynamice a potřebám 21. století. V rámci revizí RVP pro základní vzdělávání a gymnázia dochází k začlenění nové klíčové kompetence, digitální, a nového vzdělávacího oboru informatika. Více viz https://revize.rvp.cz/. MŠMT díky Národního plánu obnovy poskytne základním školám a gymnáziím finance na pomůcky, které implementaci revize RVP v této oblasti pomohou. Na digitální učební pomůcky obdrží finanční podporu i mateřské školy a konzervatoře.
Školy obdrží do svých rozpočtů v roce 2022 finanční prostředky na digitální učební pomůcky určené pro rozvoj informatického myšlení dětí a žáků a jejich digitálních kompetencí.
Základní školy a gymnázia, které deklarují, že začnou vyučovat dle ŠVP upraveného podle revidovaného RVP ZV, RVP G, resp. RVP GSP či RVP DG od 1. 9. 2022 (či tak již učinily od 1. 9. 2021), dostanou 1000 Kč na žáka v denní formě vzdělávání přednostně v roce 2022.
Jediné, co je třeba pro získání prostředků v roce 2022 ze strany základních škol a gymnázií učinit, je vyplnit dotazník a deklaraci na https://sberdat.uiv.cz/login/, a to nejpozději do 31.3. 2022! Školy, které vyplnit dotazník nestihnou nebo se rozhodnou s úpravou svého ŠVP počkat, o peníze nepřijdou, obdrží je v roce 2023.
Zároveň mateřské školy obdrží na digitální učební pomůcky 8000 Kč na učitele (přepočteno na plný úvazek).
Základní a střední školy a konzervatoře dostanou také současně finanční prostředky na prevenci digitální propasti. Více informací viz https://www.edu.cz/prevence-digitalni-propasti/. O tyto prostředky není v případě škol zřizovaných obcí, krajem nebo dobrovolným svazkem obcí potřeba žádat, budou doručeny automaticky prostřednictvím místně příslušného krajského úřadu.
Uznatelné náklady jsou od 1. 1. do 31. 12. 2022, školy tedy nemusí váhat a mohou se již teď chystat na nákup zařízení.
Veškerý informační servis a metodickou podporu naleznete na nových webových stránkách edu.cz/digitalizujeme.
V případě nejasností je možné pokládat dotazy prostřednictvím formuláře zde nebo je zasílat přímo na e-mail: digitalizujeme@msmt.cz.
Projekt Národní plán doučování bude v r. 2022 pokračovat v rámci Národního plánu obnovy z fondu Evropské unie – Next Generation EU. Prostředky do škol zřizovaných krajem a obcemi, budou jednotlivým krajským úřadům rozepsány do 31. 1. 2022 a posléze rozeslány do škol. Doučování se aktuálně týká ZŠ a SŠ zřizovaných obcemi, kraji, svazky obcí. Soukromé a církevní školy bude MŠMT informovat do konce února 2022. Cílenou podporu lze použít pouze za účelem doučování potřebných žáků.
Každý vztah potřebuje péči a zájem obou stran, aby fungoval. Zásadním kořením pro něj jsou vzájemný respekt, dialog a spolupráce. Platí to i pro vztah rodina - škola, který je důležitý pro to, aby se tyto dva světy propojily v jeden, kde se dobře učí i vyučuje. Efektivní komunikace a spolupráce mezi učitelem a rodiči může fungovat na každé škole, nechte se inspirovat tipy, jak na to! Text vznikl na základě článků k tématu na webu Zapojmevšechny.cz, který funguje v rámci projektu APIV B (Podpora společného vzdělávání v pedagogické praxi). Projekt je spolufinancován EU.
Aby byla komunikace kvalitní, je třeba, aby byla pro obě strany otevřená a transparentní. Jaké jsou jednotlivé principy?
Rodiče mají vědět, jak se dítěti ve škole daří a jak se rozvíjí, co mu jde a nejde, a to ve vztazích i v učení. Pokud si učitel pozve rodiče nyní, dá se za tím tušit nějaký průšvih, že se děje něco nepatřičného. Nebuďte jen poslem špatných zpráv, rodiče jistě ocení i informace o silných stránkách svého dítěte nebo o metodách výuky, které ve škole používáte, a oni je třeba ze svých studií neznají!
Rodiče mají rozumět tomu, co a proč se ve škole děje, jakými metodami jejich děti učíte… Představte rodičům filozofii školy a připomínejte školní zásady. Vysvětlete jim, proč kterou metodu používáte, a pro nezasvěcené připravte třeba nějakou přednášku, kde je s ní blíže seznámíte. Informujte rodiče nejlépe pravidelně, co s dětmi děláte a jak při tom postupujte, aby pak s dětmi mj. lépe zvládli úkoly!
Nechte rodiče nahlédnout do skutečného života školy, nejen při slavnostních příležitostech, ale i v rámci běžného vyučování. Rodiče se donedávna dostali do školy jen první školní den, při třídních schůzkách a při besídkách. Na štěstí se dveře škol otevírají i pro rodiče stále více, a tak někde už mají kromě dnů otevřených dveří, kdy je po škole provede student nebo dítě, i možnost podívat se do výuky! Znalost prostředí otevře rodičům také více oči a zvýší porozumění případným záležitostem.
Dejte rodičům možnost skutečně vám jako učiteli pomoci! Jejich výpomoc při akcích ve škole i venku, ale i jejich zpětná vazba může být pro vaši práci s dětmi výrazně přínosná. Dobrovolnictví na většině škol zatím moc nefrčí, ale třeba v menších komunitních či alternativních školách jsou rodiče větší součástí, což přináší výhody při další komunikaci. Jako nevyužitá, přitom vstřícná se jeví také řada prarodičů. I oni mohou škole pomoci a děti obohatit.
Rodiče mají mít možnost se také zapojit do rozhodování o škole, do určité míry. Pokud s nimi fungujete na základě výše zmíněných principů, může to být komunikace i rozhodování efektivní, nejen např. v rámci školské rady.
Jak vám mohou společné akce učitelé-rodiče-žáci spolu s principy komunikace usnadnit práci? Tyto akce obvykle:
Když se toto všechno děje, jste rovnocenní partneři a lépe se vám pak komunikuje v případě, když něco nefunguje či je potřeba udělat, zlepšit.
Třídní schůzky, dny otevřených dveří a besídky před Vánocemi nebo na konci školního roku znají a mají už snad všichni, nabídněte ale vašim rodičům více! Podívejte se, jakými akcemi se můžete k dětem a jejich rodinám ještě víc přiblížit:
K setkání a vzájemnému poznávání se s rodiči existuje prostě spousta příležitostí, stačí se tomu otevřít a chtít. Výše uvedené můžete dělat v různých obměnách, vybrat si, která vám sedí a tu provozovat s rodiči vašich dětí.
Zapojte třeba rodiče při organizaci sportovního odpoledne, požádejte je o přípravu odměn či občerstvení! Pozvěte rodiče do třídy, ať dětem představí své zaměstnání a rozšíří jim obzory. I prarodiče toho mají hodně co sdílet, nehodilo by se vám to třeba při dějepisu či při základech společenských věd? Projděte si s rodiči školu, aby věděli, kam jejich dítě chodí na oběd, jak daleko má záchod a jak to vypadá v družině a v tělocvičně!
Vedle zmíněného výčtu aktivit, kterými vlastně otevíráte školu rodičům a budujete s nimi dobré vztahy, jsou i informace organizační, které prostě potřebujete rodičům sdělit. O jaké záležitosti se obvykle jedná a jaké komunikační kanály k tomu můžete využít?
Představit rodičům školní řád či jakýsi kodex rodiče se vyplácí na začátku každého školního roku. Pravidla totiž vytváří mantinely, ve kterých se pak obě strany pohybují, drží se své zodpovědnosti a cítí bezpečně. Pokud rodiče čemukoli nerozumí, proberte to s nimi, a nechte si třeba podepsat, že se s řádem, kodexem seznámili a rozumí mu.
Nabídněte rodičům možnost konzultací či individuálních setkání v časech, kdy se jim to bude nejlépe hodit (s ohledem na jejich práci). V případě potřeby jim (třeba v rámci školního poradenského zařízení) doporučte odborníka na konkrétní problémy a ptejte se jich i na jejich názory (vhodné jsou krátké dotazníky na konkrétní témata).
A jak s nimi můžete být v kontaktu? Pro obě strany je výhodné, když se komunikačních kanálů nepoužívá mnoho, vyberte s nimi, jaké je pro ně reálné sledovat. Nastavte pravidla pro komunikaci tím, že určíte, kdy a jak se s vámi mohou spojit.
A z čeho můžete vybírat? S rodiči můžete být v kontaktu skrze třídní schůzky, osobní konzultace, email, telefonní hovory či sms, týdenní výukové listy, webové stránky školy, informační nástěnku ve škole, sociální sítě (uzavřená skupina pro třídní kolektiv…), elektronickou žákovskou knížku nebo jinou platformu, schránku pro návrhy, zpravodaj nebo školní časopis.
Koncepty, které spolupráci s rodiči dlouhodobě reprezentují a podporují, jsou např. program “Začít spolu” občanského sdružení Step by Step nebo “Rodiče vítáni” společnosti EDUin.
Základ dobré komunikace s rodiči v každém případě tvoří respekt, pravidelnost a srozumitelnost. Buďte rodičům nablízku, když to potřebují, potkávejte se na pravidelných akcích, pěstujte partnerství. Oni tu pak budou zase pro vás, pro školu a pro svoje děti, připraveni k dialogu a konstruktivnímu řešení.
Třiadvacet miliard korun získá postupně Česká republika na zkvalitnění školství od Evropské unie. Čerpat je bude v rámci národního plánu obnovy, který už minulý rok schválila Evropská komise. Více než čtyři miliardy korun půjdou na digitalizaci školství, třeba na tablety nebo notebooky.
Delegaci zástupců Evropské komise dorazila v Praze zajímá mimo jiné realizace projektů Národního plánu obnovy, který financuje EU. Praktické ukázky se za účasti ministra školství Petra Gazdíka (STAN) ujala starostka Prahy 2 Alexandra Udženija, jak redakci sdělila její tisková mluvčí.
Ministerstvo školství (MŠMT) zveřejňuje informace o mimořádných prostředcích na pořízení digitálních učebních pomůcek. Podpora je určena pro mateřské, základní a střední školy a konzervatoře zřizované krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí. Finančním zdrojem této intervence jsou prostředky tzv. Národního plánu obnovy z fondu Evropské unie – Next Generation EU, které bude Česká republika rozdělovat v letech 2021 – 2026 z evropského Nástroje pro oživení a odolnost.
Školy obdrží do svých rozpočtů v roce 2022 finanční prostředky současně na dva účely:
„Digitalizace školství je nutná, abychom byli připraveni na proměny, které nás v 21. století čekají. Vnímáme ji jako velkou příležitost, aby se i menší školy ve všech regionech mohly vybavit pomůckami, které jim pomohou s přípravou na budoucnost.“
Petr Gazdík, ministr školství, mládeže a tělovýchovy
Kompletní informace, kritéria a účel použití finančních prostředků pro školy jsou zveřejněny ve Věstníku MŠMT. Školy soukromé a církevní získají finanční prostředky formou dotační výzvy. O jejích podmínkách budou informovány datovou schránkou v 1. čtvrtletí roku 2022.
„Ředitelům jsme dali velkou volnost ve výběru digitálních učebních pomůcek. Je na nich, jaké pomůcky podle zaměření školy nakoupí. Některým se mohou hodit 3D tiskárny a brýle pro rozšířenou realitu do rozjetých programů, jiné se zaměří třeba na tablety nebo programovatelné výukové prvky. Naším cílem je pomoci školám nakoupit takové digitální učební pomůcky, které budou ve výuce využívat a které pomohou připravit žáky na jejich budoucí profesní či osobní život v budoucím digitálním světě. Národní pedagogický institut ČR pak školám nabídne potřebné vzdělávání a podporu.“
Jan Mareš, náměstek pro řízení sekce vzdělávání a mládeže
S poskytnutím finančních prostředků školám připravilo ministerstvo i metodickou podporu, která je k dispozici na nových stránkách https://www.edu.cz/digitalizujeme. Na novém webu dále naleznou i rubriku týkající se správy ICT, která obsahuje inspirativní rozhovory s příklady dobré praxe a Příručku pro ředitele. To vše je doplněno o nový Standard konektivity a bezpečnosti škol a o edukační videa na téma bezpečné školní digitální infrastruktury.
Kromě informací budou k dispozici i odborní konzultanti v terénu - Národní pedagogický institut ČR připravuje síť tzv. “IT guru”, kteří školám s celým procesem digitalizace a výběrem zařízení pomohou. Pro ředitele i pedagogy jsou připraveny vzdělávací kurzy k nové informatice, které NPI ČR nabízí prostřednictvím svých krajských center. Kurzy na podporu rozvoje digitální kompetence v jednotlivých oborech a kurzy pro gymnázia jsou v přípravě. Podrobně o podpoře NPI ČR na https://revize.edu.cz/.
Školy obdržely detailní informace, včetně vyčíslení finanční podpory, prostřednictvím datových schránek, viz také: https://www.edu.cz/informace-o-poskytnuti-financnich-prostredku-v-ramci-narodniho-planu-obnovy/.
„Nejen pro ty, kteří si nejsou jisti, jak si s digitalizací školy poradit, jsme připravili nový portál na https://www.edu.cz/digitalizujeme. Obsahuje například jednoduchý katalog, který školám poradí, jaké pomůcky nakoupit a poskytne inspiraci, jak je následně využít ve výuce.“
Jaromír Beran, ředitel odboru vzdělávací politiky MŠMT
Národní plán obnovy (dále NPO) je souhrnem reforem a investic, které bude Česká republika realizovat v letech 2021 – 2026 z evropského Nástroje pro oživení a odolnost. Tvoří ho šest pilířů, z nichž ministerstvo školství má mj. na starosti v rámci pilíře Vzdělávání a trh práce komponentu Inovace ve vzdělávání v kontextu digitalizace. Právě díky ní se ke školám dostanou peníze na jejich digitalizaci. Efektivní využívání digitálních technologií je důležité pro zajištění vysoké kvality vzdělávání. Pokročilé digitální dovednosti žáků pomohou rozvinout jejich potenciál a vykročit připraveně na trh práce nebo do inovací v oblasti trvale udržitelného podnikání.
Dalším cílem Národního plánu obnovy v oblasti školství je snížení nerovností ve vzdělávání. Za tímto účelem budou školám poskytnuty finanční prostředky ve výši 1 mld. Kč na doučování žáků nejvíce zasažených výpadky prezenční výuky v důsledku pandemie COVID-19 (v návaznosti na Národní plán doučování z podzimu 2021, viz https://doucovani.edu.cz/). Další 2 mld. Kč pak budou směřovány na podporu škol vzdělávajících děti a žáky sociálně znevýhodněné.
V oblasti vysokých škol budou určeny 3 mld. Kč na jejich transformaci s cílem adaptovat vysoké školy na nové formy učení a měnící se potřeby trhu práce v post-covidové obnově. Za 7,156 mld. Kč by měly být dobudovány vysokoškolské budovy páteřních univerzit státu, které vyžadují specifické infrastrukturní zázemí. Dalších 5 mld. Kč je vyhrazeno na excelentní výzkum a vývoj v prioritních oblastech veřejného zájmu ve zdravotnictví.
V případě nejasností je možné pokládat dotazy prostřednictvím formuláře zde nebo je zasílat přímo na e-mail: digitalizujeme@msmt.cz.
Metodické kabinety, které fungují od roku 2019 a které aktuálně sdružují více než 2500 učitelů, nově připravily dalších pět metodických příruček s praktickými tipy do výuky. Mohou je zdarma využívat všichni učitelé a řadí se tak vedle workshopů, webinářů nebo konzultací k ICT mezi další formy profesní podpory projektu SYPO a NPI ČR. Na financování projektu se podílí MŠMT a EU.
V celkem osmi metodických příručkách najdou učitelé hotové a okamžitě použitelné pracovní listy, názorné ukázky vyučovacích hodin a další tipy do výuky. Na jejich vzniku se podíleli zkušení pedagogové ze základních, středních i vysokých škol. „Např. první metodická příručka kabinetu Přírodovědné vzdělávání ukazuje konkrétní aktivity spojené s rozvojem přírodovědné gramotnosti a vychází z přímých zkušeností učitelů i žáků,“ říká její spoluautorka Mgr. Monika Chrobáková, členka kabinetu a učitelka na ZŠ a MŠ Baška a ZŠ a MŠ Janovice v Moravskoslezském kraji.
Metodické příručky jsou zatím určeny pro dosud existující kabinety, tedy pro učitele českého jazyka a literatury, informatiky a ICT, matematiky, přírodovědných předmětů a pro učitele v mateřských školách a na prvních stupních základních škol.
Členové metodických kabinetů se mimo to podílejí na přípravě bezplatných vzdělávacích akcí, jako jsou workshopy nebo webináře. „Díky tomu můžeme nabízet taková témata, která jsou pro učitele zajímavá. To ostatně dokazuje nejen návštěvnost našich akcí, ale také počet zhlédnutí záznamů webinářů na YouTube projektu SYPO přesahující 500 000,“ říká Jiří Nekola, hlavní manažer projektu SYPO. Webinářů SYPO se jen v roce 2021 zúčastnilo více než 11 000 účastníků.
Metodické kabinety, které fungují pod hlavičkou projektu SYPO Národního pedagogického institutu ČR, sdružují učitele jednoho předmětu z různých škol. Učitelé zapojení do kabinetu získají přednostní informace o vzdělávacích akcích NPI ČR i další individuální odbornou podporu pro sebe i svou školu. Mají přístup k důležitým informacím ze školského terénu. Mohou těžit ze spolupráce s kolegy stejné odborné kvalifikace z různých škol, sdílet s nimi zkušenosti i problémové oblasti. Díky spolupráci na vzdělávacích akcích mohou dále rozšiřovat své profesní dovednosti a seberealizovat se.
V současné době existuje 5 metodických kabinetů, a to kabinety:
V roce 2022 budou spuštěny tyto kabinety:
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy informuje, že dne 9. 2. 2022 vláda schválila mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví, kterými se mj. upravuje dokládání OTN a počet účastníků akcí s účinností od 10. 2. 2022 a s účinností od 19. 2. 2022 a ruší povinné testování ve školách a zaměstnanců od 19. 2. 2022.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy informuje, že dne 9. 2. 2022 vláda schválila následující:
Nadále však bude platit nyní platné mimořádné opatření:
Od 10. 2. 2022 se ruší omezení a podmínky pro obchod, služby a volnočasové aktivity (zejména dokládání OTN). Nadále bude regulováno pouze konání hromadných akcí, a to omezením počtu současně přítomných osob:
Znamená to tedy, že pro účely využívání služeb a činností, které upravovalo mimořádné opatření k maloobchodu, již není nikde povinnost dokládat OTN (očkování, negativní test, prodělání nemoci).
Pro užívání vleků a pro účely ubytování není povinnost žádného účastníka (žáka ani dozoru) dokládat OTN a lyžařské výcviky jsou pouze omezeny maximálním počtem 100 (od 19. 2. počtem 500) účastníků, jak je tomu doposud.
Školní výlety (vícedenní i jednodenní), školy v přírodě či jiné zotavovací akce nejsou podmíněny dokládáním OTN a tyto činnosti jsou pouze omezeny maximálním počtem 100 (od 19. 2. počtem 500) účastníků, jak je tomu doposud.
Plavecký výcvik již není nijak omezen, provoz koupališť není regulován, stejně jako provoz jakýchkoli sportovišť.
Pořádání třídních schůzek, dnů otevřených dveří či jiných akcí pořádaných pro veřejnost nejsou podmíněny dokládáním OTN a tyto činnosti jsou pouze omezeny maximálním počtem 100 (od 19. 2. počtem 500) účastníků, jak je tomu doposud.
Koncerty, divadelní představení pořádané školou jsou omezeny pouze počtem diváků stejně jako obecně omezení divadelních představení či koncertů (viz výše) a diváci nejsou povinni dokládat OTN.
Volnočasové aktivity (kroužky) nejsou podmíněny dokládáním OTN a tyto činnosti jsou pouze omezeny maximálním počtem 100 (od 19. 2. počtem 500) účastníků, jak je tomu doposud.
Provoz školní jídelny je bez omezení (není již omezen počet osob u stolu), veřejnost není povinna dokládat OTN.
Pro střediska volného času doposud platilo, že v případě, kdy se činnosti účastní více než 20 osob nebo se nejedná o pravidelné aktivity neměnného kolektivu nebo se aktivit neúčastní pouze děti nebo žáci jedné školy, musely osoby předkládat OTN a zároveň vždy byl počet účastníků omezen na 100 osob. Od 10. 2.2022 platí, že nikdo, kdo se účastní aktivit SVČ, nemusí předkládat OTN, pouze zůstává v platnosti omezení maximálního počtu 100 účastníků, od 19. 2. 2022 v maximálním počtu 500 účastníků.
Od 19. 2. 2022 se tedy již nebudou ve všech školách a školských zařízeních testovat děti, žáci, studenti ani zaměstnanci. Veškeré povinnosti, které plynuly z těchto mimořádných opatření se s účinností od 19. 2. 2022 ruší bez náhrady. To znamená také, že
V testování by mohla škola pokračovat pouze na striktně dobrovolném základě, a to jak ze strany školy, tak ze strany dětí/žáků/studentů, resp. zákonných zástupců. Škola by tak mohla testovat jen ty děti nebo nezletilé žáky, u kterých by měla písemný souhlas zákonných zástupců s testováním, v případě zletilých žáků nebo studentů pak souhlas těchto samotných žáků a studentů. Vzhledem k tomu, že povinné testování již nebude upraveno mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví, nebudou upraveny ani navazující důsledky a procesy případných záchytů pozitivních testů (pozitivní Ag test by tedy neznamenal okamžité opuštění školy či automatickou karanténu, pozitivně testovaná osoba by mohla nadále zůstat ve škole, pokud by jinak neměla příznaky infekční nemoci).
Povinné testování se bude od 19. 2. 2022 stále týkat žáků a studentů, kteří konají praxi u poskytovatele zdravotních služeb poskytujících jednodenní nebo lůžkovou péči a u poskytovatele sociálních služeb v zařízení domovů pro osoby se zdravotním postižením, domovů pro seniory nebo domovů se zvláštním režimem, poskytovatelům sociálních služeb poskytujících odlehčovací služby v pobytové formě a poskytovatelům sociálních služeb v zařízení týdenního stacionáře nebo chráněného bydlení. Tato povinnost plyne z mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví k testování zaměstnanců u poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb (ZDE).
Zbylé antigenní testy si školy ponechají pro případné budoucí využití. Tyto zůstatky lze případně použít pro dobrovolné testování dětí či žáků (nikoliv zaměstnanců), neboť je to v souladu s účelem, pro něž byly testy státem pořízeny (a uhrazeny primárně z prostředků Fondu solidarity).
Pro zopakování uvádíme výjimky z povinného nošení ochranného prostředku, které jsou relevantní pro školy a školská zařízení. Z povinného nošení ochranného prostředku jsou vyjmuty
Nadále však bude platit nyní platné mimořádné opatření:
MŠMT, 9. 2. 2022
Následující informace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy shrnuje, co zavádí nový zákon o mimořádném ředitelském volnu a mimořádném vzdělávání distančním způsobem pro období epidemie onemocnění COVID-19, který bude účinný od pondlěí 7. 2. 2022.
MŠMT informuje, že v neděli 6. 2. 2022 bude ve Sbírce zákonů publikován zákon o mimořádném ředitelském volnu a mimořádném vzdělávání distančním způsobem pro období epidemie onemocnění COVID-19. Tento zákon bude účinný od pondělí 7. 2. 2022 (to znamená, že již v pondělí mohou být níže uvedené možnosti při splnění zákonem stanovených podmínek využity).
Zákon umožňuje po dobu trvání pandemické pohotovosti podle zákona č. 94/2021 Sb., o mimořádných opatřeních při epidemii onemocnění COVID-19:
Poznámka: Je tedy například možné, aby prvních 5 dnů vyhlásil ředitel školy mimořádné vzdělávání distančním způsobem a následně z důvodu zhoršení situace, kdy pedagogičtí pracovníci již nebudou moci poskytovat v potřebném rozsahu vzdělávání ani distančním způsobem, využil pro dalších 5 dnů mimořádné ředitelské volno.
[1] Důvodem je zejména to, že v mateřské škole se distanční způsob vzdělávání netýká všech dětí.
Ředitel školy oznámí vyhlášení mimořádného ředitelského volna nebo mimořádného vzdělávání distančním způsobem zletilým žákům a studentům, zákonným zástupcům nezletilých dětí a žáků a zřizovateli. Ředitel školy je informuje co nejdříve poté, co učiní příslušné rozhodnutí. Vzhledem k aktuální situaci to může být však v některých případech i jen velmi krátce před prvním dnem volna, nebo prvním dnem distančního způsobu vzdělávání.
Zákon o mimořádném ředitelském volnu a mimořádném vzdělávání distančním způsobem pro období epidemie onemocnění COVID-19 výslovně spojuje s oběma těmito instituty nárok na tzv. ošetřovné.
Pokud skončí 28. 2. 2022 výše uvedená speciální úprava ošetřovného, bude i poté nárok na ošetřovné zachován. Bude se však řídit zákonem č. 187/2006 sb., o nemocenském pojištění.
Pokud tedy v době vzniku nároku na ošetřovné bude v platnosti tzv. krizové ošetřovné podle zákona č. 520/2021 Sb., výše a doba poskytování se odvíjí od tohoto zákona. Pokud již však tento zákon nebude platit (prozatím je platnost tzv. krizového ošetřovného omezena do 28.2.2022), bude náležet “běžné” ošetřovné.
I nadále platí, že po dobu standardního “ředitelského volna” podle § 24 odst. 2 školského zákona nárok na tzv. ošetřovné nevzniká. Z tohoto důvodu je nezbytné, aby ředitel školy jednoznačně při vyhlášení ředitelského volna informoval zákonné zástupce (a zveřejnil způsobem v daném místě obvyklým), v jakém zákonném režimu je ředitelské volno vyhlašováno, aby v této věci následně nevznikaly nejasnosti.
o mimořádném ředitelském volnu a mimořádném vzdělávání distančním způsobem pro období epidemie onemocnění COVID-19 a o změně zákona č. 520/2021 Sb., o dalších úpravách poskytování ošetřovného v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii onemocnění COVID-19
Parlament se usnesl na tomto zákoně České republiky:
ČÁST PRVNÍ
Mimořádné ředitelské volno a mimořádné vzdělávání distančním způsobem pro období epidemie onemocnění COVID-19
§ 1
Tento zákon upravuje mimořádné ředitelské volno a mimořádné vzdělávání distančním způsobem pro období epidemie onemocnění COVID-19 způsobené koronavirem označovaným jako SARS CoV-2 a podmínky, za kterých lze toto volno a vzdělávání vyhlásit.
§ 2
(1) Po dobu trvání stavu pandemické pohotovosti podle zákona o mimořádných opatřeních při epidemii onemocnění COVID-19 může
a) ředitel základní školy, střední školy, konzervatoře, vyšší odborné školy, základní umělecké školy a jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky vyhlásit v období školního vyučování školního roku mimořádné ředitelské volno nebo mimořádné vzdělávání distančním způsobem v celkovém rozsahu až 10 dnů,
b) ředitel mateřské školy vyhlásit ve školním roce mimořádné ředitelské volno v celkovém rozsahu až 10 dnů.
(2) Ředitel školy oznámí vyhlášení mimořádného ředitelského volna nebo mimořádného vzdělávání distančním způsobem zletilým žákům a studentům, zákonným zástupcům nezletilých dětí a žáků a zřizovateli.
(3) Mimořádné ředitelské volno nebo mimořádné vzdělávání distančním způsobem může ředitel školy vyhlásit i jen pro určité pracoviště školy; rozsah dnů podle odstavce 1 se vztahuje ke každému pracovišti školy zvlášť.
§ 3
Ředitel školy může mimořádné ředitelské volno vyhlásit, pokud z důvodu izolace, karantény nebo onemocnění COVID-19 pedagogických pracovníků nelze dočasně zajistit prezenční vzdělávání ve škole nebo vzdělávání distančním způsobem podle § 184a školského zákona.
§ 4
(1) Ředitel školy může vyhlásit mimořádné vzdělávání distančním způsobem, pokud z důvodu izolace, karantény nebo onemocnění COVID-19 není možná osobní přítomnost pedagogických pracovníků ve škole v takové míře, že důsledkem toho není možné zabezpečit prezenční vzdělávání ve škole v souladu se školským zákonem a současně se ředitel školy dohodne v potřebném rozsahu s pedagogickými pracovníky, že budou činnost vykonávat z jiného místa.
(2) Mimořádné vzdělávání distančním způsobem škola uskutečňuje podle příslušného rámcového vzdělávacího programu a školního vzdělávacího programu v míře odpovídající okolnostem.
(3) Děti, žáci a studenti jsou povinni se mimořádného vzdělávání distančním způsobem účastnit, s výjimkou žáků základní umělecké školy a jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky. Způsob poskytování vzdělávání a hodnocení výsledků mimořádného vzdělávání distančním způsobem přizpůsobí škola podmínkám dítěte, žáka nebo studenta pro toto vzdělávání.
§ 5
Mimořádné ředitelské volno a mimořádné vzdělávání distančním způsobem se pro účely vzniku nároku na ošetřovné podle jiného právního předpisu považují za mimořádné opatření při epidemii.
ČÁST DRUHÁ
§ 6
Zákon č. 520/2021 Sb., o dalších úpravách poskytování ošetřovného v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii onemocnění COVID-19, se mění takto:
1. V § 1 se za odstavec 3 vkládá nový odstavec 4, který zní:
„(4) Opatřením podle školského zákona nebo prováděcích právních předpisů vydaných k jeho provedení, kterým došlo k uzavření zařízení nebo školy anebo jejich částí uvedených v § 39 odst. 1 písm. b) bodu 1 zákona o nemocenském pojištění a v § 70 odst. 2 písm. f) bodu 1 zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů a které bylo přijato v přímé souvislosti s onemocněním COVID-19, se pro účely tohoto zákona rozumí též mimořádné ředitelské volno a mimořádné vzdělávání distančním způsobem podle zákona o mimořádném ředitelském volnu a mimořádném vzdělávání distančním způsobem pro období epidemie onemocnění COVID-19.“.
Dosavadní odstavce 4 a 5 se označují jako odstavce 5 a 6.
2. V § 3 se na konci textu odstavce 5 doplňují slova „, s výjimkou mimořádného ředitelského volna podle zákona o mimořádném ředitelském volnu a mimořádném vzdělávání distančním způsobem pro období epidemie onemocnění COVID-19“.
ČÁST TŘETÍ
§ 7
Tento zákon nabývá účinnosti dnem následujícím po jeho vyhlášení.
MŠMT, 2. 2. 2022
Představujeme Vám kolegyni, která od 1. dubna 2022 působí v centrálním týmu středního článku Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Alena Kavková odpovídá na online dotazy, které posílají ředitelé mateřských a základních škol prostřednictvím e-mailové poradny stredniclanek@msmt.cz.
Ředitelé škol se na střední článek podpory obrací s dotazy z nejrůznějšího „ranku“, od problematiky školské legislativy, pracovního práva a správních řízení přes ekonomiku, optimalizaci a digitalizaci procesů až po vedení matriky ve školních informačních systémech, výkaznictví atd. Protože obecně platí: „co dotaz – to originál“, je zapotřebí, aby se odpovědím věnoval někdo, kdo má bohaté zkušenosti z praxe a dokáže je zúročit. A přesně takovým expertem je A. Kavková.
Alena vystudovala Pedagogickou fakultu na Masarykové univerzitě v Brně a absolvovala Kvalifikační studium pro ředitele škol a školských zařízení v Národním institutu pro další vzdělávání ve Zlíně. Svoji pedagogickou dráhu odstartovala na prvním stupni ZŠ Starý Hrozenkov, o rok později začala učit na obou stupních v ZŠ Luhačovice. Jejími předměty byly: matematika, informatika, občanská výchova, fyzika; u žáků se mimo jiné snažila rozvíjet dovednosti jako finanční gramotnost, psaní všemi deseti a rovněž se věnovala nadaným žákům. Na této škole začala působit také jako zástupkyně ředitele školy a o rok později se stala zástupkyní ředitele v MŠ a ZŠ Buchlovice. Během svého působení ve školství se zúčastnila mnoha vzdělávacích programů a školení, z těch stěžejních uvádíme alespoň Finanční řízení školy, Rozvoj informatického myšlení u žáků, Vyhledávání talentů pro konkurenceschopnost a práci s nimi, Etická výchova a její zavádění do výuky, ICT kompetence a mnohé další.
V současné době pracuje nejen ve středním článku podpory jako metodička zmíněné e-mailové poradny, ale také učí matematiku, fyziku a informatiku na obou stupních ZŠ Mariánské náměstí v Uherském Brodě.
Ráda se směje a je ten typ člověka, který si umí udělat legraci i ze sebe. Představíme-li si, že exaktní předměty vyučuje usměvavý „kantor“, pak je to pro školáky rozhodně dar z nebes. I ve školách platí, že s úsměvem jde všechno líp a o matematice, fyzice a podobných předmětech to určitě platí dvojnásob.
Její snahou je být smysluplnou podporou pro ředitele škol, jejich zřizovatele, pedagogy, rodiče, ale také žáky ve škole a své úžasné děti – Ladislava a Lucku.
Následující informace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy shrnuje změny schválené mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví k možnosti tzv. pracovní karantény s účinností od 3. 2. 2022.
Pracovní karanténa se týká pouze zaměstnanců, kteří byli v epidemiologicky významném kontaktu s osobou s potvrzeným onemocněním covid‑19 (dále jen „rizikový kontakt“), a zároveň nemají klinické příznaky onemocnění.
Pracovní karanténa se netýká zaměstnanců, kteří jsou v karanténě z důvodu pozitivního Ag testu provedeného na pracovišti.
S ohledem na predikci vývoje, která předpokládá v následujícím období stále vysoké tempo šíření varianty omikron viru SARS-CoV-2 a s tím související počty nových případů v desítkách tisíc denně, přistoupilo 2. 2. 2022 Ministerstvo zdravotnictví k vydání mimořádného opatření k možnosti zajistit provoz vybraných školských zařízení v režimu tzv. "pracovní karantény", a to s účinností od 3. února 2022.
Cílem tohoto opatření je v období očekávaného vrcholu počtu nových případů varianty omikron v České republice, která s vysokou pravděpodobností významně dopadne na všechny segmenty lidské činnosti v ekonomické sféře, zajistit fungování školských zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy (jedná se o diagnostické ústavy, dětské domovy, dětské domovy se školou a výchovné ústavy) nebo školských zařízení pro preventivně výchovnou péči, a to právě v období masivního šíření varianty omikron viru SARS-CoV-2, kdy lze předpokládat nejen vysoký počet nakažených osob, ale i výrazný nárůst počtu osob v karanténě z důvodu epidemiologicky významného kontaktu s pozitivně testovanou osobou.
Mimořádné opatření nařizuje řediteli výše uvedených školských zařízení využít pracovní karanténu v případě, kdy je ohroženo řádné zajištění jeho provozu, a to tak, že ředitel zařízení:
Ředitel zařízení je povinen zajistit pro zaměstnance v režimu pracovní karantény takové podmínky, které umožňují dodržovat karanténní opatření, která směřují k minimalizaci rizika šíření onemocnění covid-19.
Jako doprovodné opatření je stanovena povinnost pro ředitele uvedených školských zařízení omezit konání porad, seminářů a dalších podobných pracovních setkání tak, aby se konaly pouze nezbytné akce v nejmenším možném počtu účastníků. Omezením vzájemných kontaktů mezi osobami se tak opět snižuje riziko šíření nákazy.
Karanténní opatření, která jsou zaměstnanci v režimu pracovní karantény povinni dodržovat:
V případě jakýchkoliv nejasností či komplikací spojených s aktuální epidemiologickou situací, kontaktujete pracovníky Oddělení metodického řízení a podpory PŘO MŠMT na těchto kontaktech:
Jméno zaměstnance MŠMT | Telefon | |
Macová Budinská Martina, Mgr. (vedoucí oddělení) | 234 811 331 | budinskam@msmt.cz |
Dürichová Kamila, Mgr. | 234 812 127 | Kamila.Durichova@msmt.cz |
Hejná Michaela, Mgr. | 234 811 425 | Michaela.Hejna@msmt.cz |
Marková Zdenka, Ing. | 234 811 642 | Zdenka. Markova@msmt.cz |
Zouplnová Alena, Mgr., MBA | 234 811 804 | Alena Zouplnova@msmt.cz |
MŠMT, 2. 2. 2022
MŠMT si uvědomuje obsáhlost a důležitost tématiky kyberprevence a podniká v této věci několik činností, na kterých spolupracuje se stakeholdery zabývajícími se tématem kyberprevence jak ve veřejné, tak v soukromé sféře. V rámci Dne bezpečnějšího internetu vydáváme tento souhrn aktivit MŠMT v oblasti kyberprevence.
#Denbezpečnějšíhointernetu2022