Cílem výzvy "Pěšky do školy" je zvýšit počet dětí, které se pravidelně dopravují do školy pěšky, na kole nebo veřejnou dopravou a snížit tak také dopravní zátěž před školami. Pokud se chcete o výzvě dozvědět či se inspirovat, pročtěte si následující článek. Níže naleznete také informační materiály, kontakty a web a sociální sítě. Tento článek je učeně pro zaměstnance a vedení škol, děti a žáky, zřizovatele, rodiče a další zájemce o toto téma.
Výzva Pěšky do školy začala jako malý projekt na třech školách v roce 2017. V roce 2024 to bylo již 500 škol ze 338 obcí, to je přibližně každá desátá škola v ČR. Z výzvy se stala tradiční akce, která se koná v září jako součást Evropského týdne mobility. Pěší dny a motivační soutěž pomáhají školám vést děti k odpovědnému dopravnímu chování s ohledem na zásady zdravého životního stylu a s respektem k životnímu prostředí. Zúčastnit se mohou jak základní, tak i mateřské a střední školy.
Počet dětí, které každodenně cestují autem až před dveře školy, rok od roku stoupá. Průměrně se v ČR dopravuje autem do školy 24 % dětí. Před školami často vznikají nepřehledné a nebezpečné situace, 43 % dětí považuje ranní provoz před školou za nebezpečný, 75 % rodičů by uvítalo u škol bezpečnější cesty pro pěší.[1] Právě doba mezi sedmou a osmou hodinou ranní je z hlediska dopravních nehod pro děti nejkritičtější, jak dokládají statistiky.[2] Každé auto navíc před školními budovami zhoršuje vzduch, který děti celý den dýchají. Dětem chybí přirozený pohyb i kontakt s vrstevníky nebo okolím. A proto stojí za to se zamyslet nad tím, zda by děti nemohly častěji vyrazit do školy pěšky. Alespoň kousek.
Cílem výzvy Pěšky do školy je zvýšit počet dětí, které se pravidelně dopravují do školy pěšky, na kole nebo veřejnou dopravou a snížit tak také dopravní zátěž před školami. Nepředpokládáme, že děti, které bydlí daleko, budou denně podnikat mnohakilometrové túry, nejde nám o počet kilometrů, ale o nastartování a udržení změny. Pro někoho je cesta autem do školy z různých důvodů nezbytná, i pak je ale většinou možné zaparkovat dále od školy a zbývající kus cesty dojít.
„Aby mohly děti ve škole podávat dostatečný a věku přiměřený výkon, přijímat nové informace a zpracovávat úkoly a pokyny pedagogů, potřebují aktivitu centrálního nervového systému. Základní podmínkou je snídaně, která dodá energii, a následná fyzická aktivita. Aby energii získanou snídaní mozek zpracoval, je potřeba ho rozhýbat. A to doslova. Cesta pěšky do školy je pro děti ideální mozková rozcvička,“ říká MUDr. Zlatko Marinov, obezitolog z Fakultní nemocnice Motol.
[1] Data pochází z našeho výzkumu Udržitelně do škol: https://peskymestem.cz/projekt/udrzitelne-do-skol/
BEZPEČÍ
Automobilový provoz spojený s dovážením dětí až ke škole je často ohrožující a nebezpečný. Obzvláště malé děti nejsou mezi couvajícími a parkujícími auty vidět, řidiči často zastavují na přechodech a znemožňují dětem bezpečně přejít nebo jim brání ve výhledu. Rodiče dovážející děti do bezprostřední blízkosti školy ohrožují ostatní děti, které se před školou pohybují. Pro rodiče je k dispozici leták Osmero doporučení pro zodpovědné řidiče.
PŘIROZENÁ DOPRAVNÍ VÝCHOVA
Děti, které pravidelně chodí s rodiči pěšky, se nejlépe naučí zásadám bezpečného pohybu po ulici. Rodiče mohou využít Desatero bezpečných cest do školy, jak se s dětmi bezpečně pohybovat po ulici od nejútlejšího věku, poradí naše brožura Bacha, du!
ZDRAVÉ VZTAHY A SEBEVĚDOMÍ
Cesta do školy má pro děti důležitý socializační rozměr. Ať již chodí s rodiči nebo kamarády. Během ní mohou vznikat přátelství i první lásky, děti získávají společné zážitky a pozitivní vztah ke svému okolí. Děti získávají důležité kompetence, budují si samostatnost a zodpovědnost.
ZDRAVÍ
Děti by se měly aktivně pohybovat minimálně 60 minut denně. Většině dětí dnes však přirozený pohyb chybí, každé čtvrté dítě okolo 13. roku bojuje s nadváhou, nebo dokonce s obezitou. Chůze je zdravá, zlepšuje krevní oběh, pomáhá předcházet kardiovaskulárním a jiným civilizačním onemocněním. Ranní procházka dětem pomáhá se ve škole lépe soustředit.
ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ
Každé auto před školou zhoršuje vzduch, který děti celý den dýchají. Emise z dopravy jsou jedním z hlavních zdrojů znečištěného ovzduší (např. v Praze je doprava zodpovědná za 90 % emisí prachových částic). Znečištěné ovzduší způsobuje v ČR přibližně 10 000 předčasných úmrtí ročně, každému z nás zkrátí život asi o 9 měsíců.
Aktér | Přínosy pěší cesty do školy |
---|---|
DĚTI | - pravidelný zdravý pohyb - samostatnost a zodpovědnost - pozitivní vztah k místu, kde žijí - zdravé dopravní návyky - zážitky |
RODIČE | - čas strávený se svým dítětem - bezpečnější cesty pro všechny děti - samostatnější, zdravější a zodpovědnější děti |
ŠKOLA | - klidnější, bezpečnější a čistší prostředí v okolí školy - děti, které jsou připravené se učit - kvalitní náplň environmentální a dopravní výchovy - školní komunita |
OBEC / MĚSTSKÁ ČÁST | - snížení dopravní zátěže - bezpečnější ulice a lepší ovzduší pro všechny - smysluplné využití veřejných prostranství |