Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (dále jen „poskytovatel“) vyhlásilo dne 14. 12. 2021Výzvu k předkládání návrhů projektů v rámci Národního plánu obnovy pro oblast vysokých škol pro roky 2022-2024 (dále jen "výzva").
Cílem je naplnit stanovené aktivity v reformě 3.2.1 Transformovat vysoké školy s cílem adaptace na nové formy učení a v odpovědi na měnící se potřeby trhu práce v rámci komponenty 3.2 Adaptace kapacity a zaměření školních programů Národního plánu obnovy zřízeného dle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/241 ze dne 12. února 2021, a přispět tak mj. i k naplňování prioritních cílů Strategického záměru ministerstva pro oblast vysokých škol na období od roku 2021 („SZ2021+“), Strategie internacionalizace vysokého školství na období od roku 2021 a na ně navazujících strategických dokumentů jednotlivých veřejných vysokých škol (dále jen „vysoké školy“).
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (Karmelitská 529/5, 118 12 Praha 1 – Malá Strana IČO: 00022985) (dále jen „ministerstvo“) vyhlašuje tuto výzvu k podání návrhů projektů k zajištění dalšího postupu na základě zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla) a zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů.
V rámci výzvy poskytne ministerstvo vysokým školám příspěvek ze státního rozpočtu (dále jen „příspěvek“) na naplňování cílů stanovených v reformě 3.2.1 Transformovat vysoké školy s cílem adaptace na nové formy učení a v odpovědi na měnící se potřeby trhu práce v rámci komponenty 3.2 Adaptace kapacity a zaměření školních programů Národního plánu obnovy (dále jen „reforma“).
Termíny výzvy
Datum zveřejnění výzvy: 14. 12. 2021 Datum zahájení příjmu návrhů projektů: 14. 12. 2021 Datum ukončení příjmu návrhů projektů: 31. 3. 2022 Nejzazší datum pro ukončení fyzické realizace projektu: 30. 6. 2024
Forma finanční podpory
4.1 Alokace na výzvu
Alokace na výzvu činí 3 000 000 000 Kč. Výchozí alokace na výzvu je rozdělena do tří specifických cílů dle tabulky uvedené níže. Popis specifických cílů je uveden v části 7 této výzvy.
4.2 Minimální/maximální výše celkových způsobilých výdajů
Minimální výše výdajů není stanovena.
Maximální výše výdajů je stanovena pro jednotlivé specifické cíle v části 7 této výzvy.
Ve specifickém cíli A je stanovena maximální výše výdajů pro jednotlivé oprávněné subjekty v části 7.1.4 této výzvy.
Ve specifickém cíli B je stanovena maximální výše výdajů pro jednotlivé oprávněné subjekty v části 7.2.4 této výzvy.
Ve specifickém cíli C nesmí výše výdajů u žádného z oprávněných subjektů přesáhnout alokaci na příslušný společný projekt, která je uvedena v části 7.3.3 této výzvy. Maximální výše výdajů pro jednotlivé oprávněné žadatele dále není ve specifickém cíli C omezena.
Investiční výdaje mohou činit maximálně 75 % prostředků na realizaci aktivit dle této výzvy u každého oprávněného subjektu v příslušném specifickém cíli (A, B a C).
V případě nedočerpání prostředků ve specifických cílech A anebo C budou tyto nedočerpané prostředky převedeny do alokace specifického cíle B. V případě nedočerpání prostředků ve specifickém cíli B je ministerstvo oprávněno vyhlásit novou výzvu ve specifickém cíli B.
4.3 Způsob financování
Financování je formou příspěvku v souladu s § 18 odst. 3 a 4 zákona o vysokých školách.
Spolufinancování projektů není vyžadováno.
Oprávněné subjekty
Subjekty, které jsou oprávněny předložit návrh projektu na realizaci aktivit dle této výzvy (dále jen „předkladatelé“) a následně v případě úspěšného vyhodnocení návrhu projektu žádost o příspěvek v souladu s částí 11 této výzvy (dále jen „žadatelé“), jsou veřejné vysoké školy dle přílohy č. 1. zákona o vysokých školách.
Věcné zaměření a požadavky dle specifických cílů
Výzva je zaměřena na naplňování cílů stanovených v reformě. Výzva je rozdělena na tři specifické cíle:
Specifický cíl A: Transformace formy a obsahu vysokoškolského vzdělávání, dále členěný na čtyři dílčí specifické cíle:
Specifický cíl A1: Digitalizace vzdělávací činnosti a studijních agend;
Specifický cíl A2: Rozvoj v oblasti distanční výuky, online výuky a blended learning;
Specifický cíl A3: Tvorba nových profesně zaměřených studijních programů;
Specifický cíl A4: Kurzy zaměřené na rozšiřování dovedností (upskilling) nebo rekvalifikace (reskilling).
Specifický cíl B: Tvorba nových studijních programů v progresivních oborech.
Specifický cíl C: Společné projekty, dále členěný na tři dílčí specifické cíle:
Specifický cíl C1: Zlepšení prostupnosti vzdělání na úrovni vysokých škol pomocí mikrocertifikátů (micro-credentials);
Specifický cíl C2: Bezpečnost distančních forem výuky;
Specifický cíl C3: Digitalizace činností přímo souvisejících se zajištěním vzdělávací činnosti a administrativních úkonů spojených se studijní agendou.
Cílové skupiny
akademičtí pracovníci,
vedoucí pracovníci vysokých škol,
technicko-hospodářští pracovníci zaměstnaní na vysokých školách,
další osoby podílející se na zajištění studia na vysokých školách4,
studenti vysokých škol,
absolventi vysokých škol,
absolventi středních škol,
účastníci kurzů celoživotního vzdělávání,
uchazeči o studium,
zaměstnané osoby,
nezaměstnané osoby,
veřejnost.
Výzva v PDF a na webu MŠMT
Věcné zaměření a požadavky a další informace dle jednotlivých specifických cílů jsou popsány níže viz kapitola 7 a podkapitoly 7.1, 7.2 a 7.3 a další kapitoly výzvy a přílohách výzvy.
V případě zájmu nám můžete zadat Váš váš e-mail a jakmile naše novinky spustíme budeme Vás informovat na Váš email. Odběr novinek samozřejmě můžete kdykoliv později odhlásit.