Konvent
Ukrajina
Dokumenty
Pro vedení školy
Kariéra
Data
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

FAQ česky k Ukrajině

Obsah témat FAQ

Obsah stránky

    Všeobecné FAQ

    Aktuální FAQ v ukrajinštině naleznete zde
    Актуальний FAQ українською мовою ви можете знайти тут

    Mateřská škola

    Jak přihlásit dítě do školky?

    Prvním krokem je vyzvednutí a vyplnění přihlášky do příslušné školky/školek. Přihlášku je možno vyzvednout buď přímo ve školce, na jejích webových stránkách nebo na obecním úřadě. Zápis do MŠ je zákonem stanoven na období 2.-16. května, nicméně přesný termín si v tomto rozmezí stanovuje příslušná školka - informaci o termínu zápisu najdete na webových stránkách konkrétní MŠ. V daný termín je nutné donést vyplněnou přihlášku do MŠ. Kromě vyplněné přihlášky je potřeba donést rodný list dítěte, potvrzení od lékaře o povinném očkování, občanský průkaz zákonného zástupce. Přihlášku je možné podat na více MŠ.

    Jak mohu najít školku?

    Nejprve si musíte prohlédnout seznam mateřských škol. Je dostupný na tomto odkazu: https://www.seznamskol.cz/materske-skoly/. Tady MŠ jsou rozděleny podle krajů a následně okresů. Ideální postup je však přihlásit dítě do tzv. spádové MŠ, to je taková MŠ, do níž jsou děti přiděleny podle místa bydliště a která při přijímání dětí dává přednost dětem, pro něž je spádová. Spádovou MŠ je možné zjistit na odboru školství příslušného obecního úřadu/úřadu městské části.

    Je možné přihlásit dítě do 3 let do školky?

    Do MŠ může být přihlášeno dítě od dvou let. Pokud však do 31.8. daného roku neoslaví 3. narozeniny, MŠ není povinna dítě přijmout. Dvouleté děti jsou přijímány pouze v případě, že mají MŠ uzpůsobené podmínky a volnou kapacitu.

    Nemám možnost poskytnout škole potvrzení o očkování, co mám dělat?

    V tomto případě je nutné se obrátit na pediatra v ČR, a získat potvrzení o očkování od něj.

    Termíny zápisů do MŠ

    Zápis do MŠ je zákonem stanoven na období 2.-16. května, nicméně přesný termín si v tomto rozmezí stanovuje příslušná školka - informaci o termínu zápisu najdete na webových stránkách konkrétní MŠ.

    Jsou v ČR ukrajinsky mluvící školky?

    V České republice neexistují žádné oficiální státní ukrajinské mateřské školy.

    Základní škola

    Co mám dělat, když spádová škola nereaguje na moje dotazy?

    Pokud spádová škola nereaguje na vaše písemné dotazy je nejlepší školu kontaktovat telefonicky nebo jí případně navštívit osobně.

    Může moje dítě pokračovat ve vzdělávání online na ukrajinské škole a nenavštěvovat českou školu?
    (5-15 let) Pokud je to možné, jak to mám udělat, abych neporušoval(a) zákony a předpisy ČR?

    V Česku je povinná školní docházka, do které spadá jeden rok předškolního vzdělávání a 1. až 9. třída základní školy. Všechny děti ve věku 5-15 let tedy musí navštěvovat českou školu. Online studium na ukrajinské škole může dítě navštěvovat mimo vyučování v české škole, ale ukrajinské online vyučování nenahrazuje povinnou školní docházku.

    Co mám dělat, když školy v okolí nemají volné místo pro moje dítě?

    Je nutné zjistit spádovou školu, a to na odboru školství příslušného obecního úřadu/úřadu městské části, v níž má žák trvalé bydliště. Do této spádové školy pošle rodič písemnou žádost o umístění žáka. Spádová škola je povinna žáka přijmout, výjimkou je pouze situace, kdy nemá volnou kapacitu. V takovém případě napíše ředitel školy rodiči vyrozumění o tom, že je plná kapacita, a žáka tak není možné přijmout a dále je povinen toto oznámit zřizovateli školy - tedy obecnímu úřadu/úřadu městské části, ten pak hledá pro žáka místo v dalších školách, které zřizuje. Pokud ani tam není kapacita, řeší situaci krajský úřad/magistrát, který hledá volné místo v rámci kraje/celé Prahy. Pokud není kapacita ani tam, řeší situaci MŠMT. Rodič je tedy povinnen pouze poslat písemnou žádost o umístění žáka na spádovou školu, v případě plné kapacity situaci dále řeší příslušné, výše zmíněné, orgány. Pro urychlení celého procesu je možné zkusit školy hledat individuálně.

    Co mám dělat, když nechci, aby moje dítě nastoupilo do školy v ČR (na Ukrajině se chystáme zapsat dítě do školy v 6-7 let)? Nyní s učiteli děláme ukrajinskou online přípravu do školy. Je možné napsat prohlášení, jako je odmítnutí školky, nebo něco podobného? Dítě není psychicky zralé na školku, navíc je alergik.

    V ČR je dáno zákonem, že dítě je povinno absolvovat předškolní vzdělávání v MŠ minimálně rok před nástupem do ZŠ, toto pravidlo se vztahuje i na ukrajinské děti. Stejně tak je dáno, že musí nastoupit do ZŠ, a to po dosažení 6 let věku. Výjimkou je pouze situace, kdy je dítěti umožněn odklad. O odklad může požádat zákonný zástupce dítěte, a to písemnou formou v době zápisu dítěte k povinné školní docházce (tj. od 1.4. do 30.4. kalendářního roku, v němž má dítě zahájit povinnou školní docházku) ředitele školy. Tato žádost MUSÍ být doložena doporučujícím posouzením příslušného školského poradenského zařízení a odborného lékaře nebo klinického psychologa. Co se týče nástupu dítěte do MŠ, je právě cílem předškolního vzdělávání podpořit rozvoj dítěte. Není tedy možné podat prohlášení o odmítnutí docházky do české školy či školky. V případě, že dítě neabsolvuje předškolní vzdělávání a následně nenastoupí do ZŠ, zákonný zástupce se dopouští přestupku. Mimo to v České republice existují specializované výchovné ústavy pro děti se speciálními potřebami.

    Co mám dělat, když školy odmítnou přijmout dítě z důvodu nedostatku míst? Je možné pokračovat v online výuce v ukrajinské škole místo české?

    Nelze nahradit výuku na české škole výukou v ukrajinské škole (do 9.třídy včetně). Pokud ředitel spádové školy nemůže přijmout dítě z důvodu nedostatku volných míst, musí o tom informovat obec, které je škola podřízena. Obec hledá volné místo v jiných školách, a pokud nenajde, předá věc krajskému úřadu. Krajský úřad má informace o volných místech také v okolních obcích a může dítěti přidělit školu. Během procesu hledání školy (od momentu podání písemné žádosti o umístění žáka) je možné, aby se dítě věnovalo online výuce/jiným aktivitám, které budou vhodné pro rozvoj dítěte. Ve chvíli, kdy je dítě do české školy přijato, musí nastoupit a plnit povinnou školní docházku podle zákonů ČR.

    Jak přihlásit dítě do české školy?

    Pokud je dítě ve věku povinné školné docházky, tj. 6-15 let, je tomuto dítěti státem přidělena spádová škola. Pro zjištění spádové školy je nutné se obrátit na příslušný obecný úřad/úřad městské části. Následovně se rodiče písemně obrátí na příslušnou spádovou školu s žádostí o přijetí žáka. Spádová škola je povinna žáka přijmout. Výjimkou je situace, kdy je plná kapacita. V takovém případě napíše ředitel školy rodiči vyrozumění o tom, že je plná kapacita, a žáka tak není možné přijmout a dále je povinen toto oznámit zřizovateli školy - tedy obecnímu úřadu/úřadu městské části, ten pak hledá pro žáka místo v dalších školách, které zřizuje. Pokud ani tam není kapacita, řeší situaci krajský úřad/magistrát, který hledá volné místo v rámci kraje/celé Prahy. Pokud není kapacita ani tam, řeší situaci MŠMT. Rodič je tedy povinen poslat písemnou žádost o umístění žáka na spádovou školu, v případě plné kapacity situaci dále řeší příslušné, výše zmíněné, orgány, které však nejsou povinny rodiče informovat, je tedy nutné, aby si informace od těchto orgánů zákonný zástupce aktivně zjišťoval. Pro urychlení celého procesu je možné zkusit školy hledat individuálně. Není však zaručeno, že školy budou reagovat na rodiče stejně jako na svého zřizovatele.

    Co mám dělat, když dítě nechce navštěvovat školní předmět „plavání“?

    Plavání je povinnou součástí vzdělávání na prvním stupni základní školy. Uvolnit z výuky plavání je možné ze zdravotních či jiných závažných důvodů a rozhoduje o tom na žádost zákonného zástupce ředitel školy.

    Co je potřeba k nostrifikaci školního vysvědčení, kam se mám obrátit?

    O nostrifikaci dokladu o zahraničním vzdělání může absolvent zahraniční školy (ZŠ, SŠ, VOŠ) požádat krajský úřad, konkrétně odbor školství, a to podle místa pobytu žadatele. Prvotně je potřeba vyplnit žádost o nostrifikaci. K tomu je možné využít formulář, který je k dispozici u krajských úřadů. Dále je k vyplnění žádosti nutno doložit:
    - originál zahraničního vysvědčení nebo jeho úředně ověřenou kopii,
    - doklad o obsahu a rozsahu vzdělávání absolvovaného v zahraniční škole,
    - doklad o skutečnosti, že škola je uznána příslušným státem jako součást vzdělávací soustavy,
    - úředně ověřený překlad daných dokladů do českého jazyka,
    - doklad prokazující místo pobytu žadatele na území ČR

    Jaké mohou být následky, když dítě nenavštěvuje českou školu a pokračuje ve studiu online v ukrajinské škole?

    To by bylo považováno za porušení českého zákonu. Dále mohou mít rodiče dítěte, které nenavštěvuje českou školu, problémy se sociálními službami. Jednoznačně stanovená pokuta neexistuje, proto budou případy posuzovány samostatně.

    Kde najdu vzory dokumentů (přihláška do školy, čestné prohlášení)?

    Vzor žádosti o přijetí dítěte do školy získáte přímo na vybrané škole nebo jej naleznete na webových stránkách školy. Nebo přes odkaz: zde

    Jsou v Praze střední školy nebo specializované kurzy s hloubkovým studiem matematiky?

    Ano, takové školy si můžete najít zde a také zde

    V souvislosti se stěhováním registrujeme přestup dítěte na jinou školu. Ředitel nové školy však odmítá dítě přijmout, co dělat?

    Pokuste se zjistit podrobnější důvody odmítnutí. Je možné, že jste byli odmítnuti z důvodu nedostatku volných míst na škole.

    Musí si dítě nutně v české škole vybrat jiný cizí jazyk? Nebo má místo toho nárok na více hodin na studium českého jazyka?

    Je na rozhodnutí ředitele školy, zda si dítě zvolí třetí jazyk, nebo bude mít místo toho více hodin češtiny. Můžete se s ním pokusit vyjednávat. Není však povinen tak učinit.

    Střední škola

    Dítěti je 16 let, v současné době žije v ČR, má osvědčení o absolvování 9. třídy v ukrajinské škole. Plánuje pokračovat ve studiu na ukrajinské škole. Je nutné o této skutečnosti dokládat potvrzení státním orgánům ČR nebo činit nějaké další úkony související s touto situaci?

    Povinná školní docházka se v ČR vztahuje na děti ve věku 5-15 let, pokud dítě dosáhlo 15 let věku (pro školní rok 2023/2024: bylo narozeno nejpozději 31.8.2008), pak nemá povinnost navštěvovat českou školu a může bez jakéhokoliv dokládání studovat ukrajinskou školu.

    Kde najdu přípravné kurzy pro přijetí na střední školy?

    Neexistuje žádný oficiální seznam kurzů, avšak na internetu se dají najít různé přípravné kurzy, ale většinou jsou placené. Někdy však mohou existovat bezplatné kurzy pro děti z Ukrajiny, které obdržely vízum dočasné ochrany. Informujeme o nich na našem Telegram kanálu

    Je možný přestup z jedné střední školy na druhou, a pokud ano, jak ten proces probíhá?

    Přestup z jedné SŠ na jinou SŠ je v ČR možný. Zletilý (plnoletý) žák je povinen podat písemnou žádost řediteli školy, do které chce přestoupit, v případě nezletilého žáka podává tuto žádost zákonný zástupce, nicméně na této žádosti musí být souhlas žáka. O přestupu rozhoduje ředitel školy, na níž chce žák přestoupit. Zpravidla proběhne osobní pohovor žáka s ředitelem školy, případně ředitel stanoví žákovi povinnost absolvovat rozdílovou zkoušku. To se děje zejména v případech, kdy žák mění obor vzdělání. Na základě osobního rozhovoru a případné rozdílové zkoušky je žák zařazen do odpovídajícího ročníku, případně obeznámen s tím, že na danou školu není přijat. Toto nepřijetí musí být odůvodněno. O přestupu žáka informuje původní školu ředitel školy, na níž žák přestoupil.

    Je znalost českého jazyka nutná pro přijetí na střední školu?

    Ano, vzdělávání na středních školách probíhá v českém jazyce. U ukrajinských dětí s dočasnou ochranou však není nutné k přijetí skládat zkoušku z českého jazyka (pokud je při podání přihlášky podána i žádost o prominutí přijímací zkoušky z českého jazyka). Úroveň znalosti českého jazyka se prověřuje pohovorem, který prověří schopnost dítěte studovat daný obor vzdělání. Na území ČR existují i střední školy, které nabízí vzdělání v anglickém jazyce, jedná se však o soukromé školy, a studium na nich je tedy zpoplatněné.

    Je pro dítě povinné studium na české střední škole, pokud je starší 15 let?

    Středoškolské vzdělání není povinné v žádném případě. Školní docházka v Česku je povinná pro děti ve věku 5-15 let, v tomto věku musí děti splnit povinnou školní docházku na základních školách. Pokud se vaše dítě narodilo nejpozději 31.8.2008, pak má podle Lex Ukrajina povinnou školní docházku splněnou automaticky a nemusí navštěvovat českou školu.

    Co je potřeba k nostrifikaci školního vysvědčení, kam se mám obrátit?

    O nostrifikaci dokladu o zahraničním vzdělání může absolvent zahraniční školy (ZŠ, SŠ, VOŠ) požádat krajský úřad, konkrétně odbor školství, a to podle místa pobytu žadatele. Prvotně je potřeba vyplnit žádost o nostrifikaci. K tomu je možné využít formulář, který je k dispozici u krajských úřadů. Dále je k vyplnění žádosti nutno doložit:
    - originál zahraničního vysvědčení nebo jeho úředně ověřenou kopii,
    - doklad o obsahu a rozsahu vzdělávání absolvovaného v zahraniční škole,
    - doklad o skutečnosti, že škola je uznána příslušným státem jako součást vzdělávací soustavy,
    - úředně ověřený překlad daných dokladů do českého jazyka,
    - doklad prokazující místo pobytu žadatele na území ČR

    Musím při podání přihlášky na střední školu předložit vysvědčení a potvrzení od lékaře?

    Ano, kromě vyplněné přihlášky je potřeba doložit:
    - vysvědčení z předchozího vzdělání, lze nahradit čestným prohlášením, které bude obsahovat informaci o tom, ve kterých předmětech a jakým počtem bodů byl žák ohodnocen,
    - doložení zdravotní způsobilosti pro daný obor od lékaře, který působí na území ČR.

    Co je potřeba k přijetí na střední školu? Jaké dokumenty potřebuju? Do kdy musím podat přihlášku a kdy se konají přijímací zkoušky?

    Každý žák může podat dvě přihlášky na střední školu (vzor přihlášky naleznete na webových stránkách škol nebo na stránkách MŠMT), a to nejpozději do 1. března. Kromě vyplněné přihlášky je potřeba doložit:
    - vysvědčení z předchozího vzdělání, lze nahradit čestným prohlášením, které bude obsahovat informaci o tom, ve kterých předmětech a jakým počtem bodů byl žák ohodnocen,
    - doložení zdravotní způsobilosti pro daný obor od lékaře, který působí na území ČR. První kola přijímací zkoušky na střední školy s maturitou se konají od 12. do 28. dubna, u škol bez maturity probíhají od 22. do 30. dubna. Konkrétní termín stanoví ředitel školy. Zkouška má dvě části, a to zkoušku z českého jazyka a zkoušku z matematiky. Ukrajinským žákům s dočasnou ochranou je zkouška z českého jazyka prominuta a znalost jazyka se ověřuje pohovorem. Zkoušku z matematiky žáci absolvují. CERMAT, který celostátní přijímací zkoušku provádí, podává informace o výsledku uchazeče příslušné střední škole nejpozději do 28. dubna. Výsledek přijímacího řízení na střední školu je žákovi oznámen do dvou dnů. Do 10 dnů po obdržení rozhodnutí o přijetí musí žák odevzdat tzv. zápisový lístek na zvolené škole. Pokud byl žák přijat na více škol, musí si vybrat pouze jednu z nich a svůj výběr potvrdit předložením zápisového lístku. Pokud žák nebyl přijat na žádnou ze středních škol, na které se hlásil, může se zúčastnit druhého kola přijímacího řízení.

    Jaké zkoušky budou ukrajinské děti příští rok skládat, aby mohly nastoupit na střední školu? Jak si vybrat správnou školu?

    Přijímací řízení na střední školu v České republice pro ukrajinské studenty se neliší od přijímacího řízení pro všechny ostatní studenty. Jediným zjednodušením pro ukrajinské studenty je, že nemusí skládat zkoušku z českého jazyka a mají právo požádat o ústní pohovor, který určí, zda bude dítě schopno zvládnout učební látku.
    Výběr školy záleží na studentovi, podle toho, jaký obor si chce zvolit a zda plánuje v budoucnu nastoupit na vysokou školu. Seznam všech středních škol v České republice najdete zde

    Může dítě nastoupit na střední školu po termínu přijímacího řízení?

    Ano, podle zákona Lex Ukrajina mohou být ukrajinské děti zapsány do škol i po začátku školního roku (v závislosti na dostupnosti volných míst).

    Bude v roce 2024 zjednodušen proces přijetí na střední školu pro děti z Ukrajiny?

    Podmínky pro přijetí do středních škol a odborných škol pro žáky s dočasnou ochranou zůstávají stejné jako loni.

    Jsou střední školy, které přijímají bez zkoušek?

    Ano, na střední školu se lze dostat i bez toho, abyste museli jít k přijímačkám. Některé školy přijímají podle předem stanoveného průměru z vysvědčení, na soukromých školách mohou požadovat motivační pohovor. Konkrétní údaje o školách a o tom, zda pořádají přijímací zkoušky, najdete na: www.infoabsolvent.cz, www.stredniskoly.cz

    Jak podat žádost o ústní pohovor místo zkoušky z českého jazyka?

    Je třeba vyplnit písemní žádost o osvobození od zkoušky z češtiny a doložit kopii vízum dočasné ochrany. https://www.prihlaskynastredni.cz/rodice-zaci-uk.html

    Nestihli jste včas odevzdat dokumenty na gymnázium, co dělat?

    Podle Lex Ukrajina můžete své dítě zapsat na gymnázium, i když jste to nestihli udělat ve lhůtách stanovených školou. Vaše dítě však může být přijato pouze v případě, že jsou volná místa.

    Kdy začíná druhé kolo přijímacího řízení na střední školy?

    Podávání přihlášek ve druhém kole potrvá od 20. do 24. května.

    Pokud dítě na Ukrajině skončilo 9. třídu, a pokud nyní jde znovu studovat do ČR v 9. třídě, za které roky z Ukrajiny musí dostat seznam známek? A např. když hned po 9. třídě jde z Ukrajiny na střední školu do ČR, musí také mít napsané známky (pokud ano, za jaké roky)?

    K opakování 9. ročníku nepotřebujete vysvědčení z předchozích let (ředitel školy je může vyžadovat, ale v takovém případě vám sdělí, jaké dokumenty musíte předložit). K nástupu na střední školu potřebujete pouze potvrzení o ukončení povinného základního vzdělání a splnění podmínek pro přijetí (přijímací zkoušky).

    Rodina má 16leté dítě, které vystudovalo 10. třídu ukrajinské školy a příští rok bude studovat v 11. třídě ukrajinské online školy. Je možné chodit paralelně do české školy, učit se jazyk a mít v budoucnu možnost jít na českou vysokou školu?

    Dítě má možnost navštěvovat českou školu. Bohužel, jelikož je vašemu dítěti více než 15 let, nespadá již do věkové skupiny, kdy je školní docházka v České republice povinná. Proto české školy mohou (v závislosti na dostupnosti míst), ale nejsou povinné vaše dítě ke vzdělávání přijmout.

    Během prvního kola nebylo dítě přijato na střední školu. Během druhého kola byla přijata na dvě různé školy. Zde je problém - na jednu z přijatých škol byl zaslán zápisový lístek, aby nedošlo ke ztrátě místa, protože se neshodovaly termíny odevzdání zápisového lístku na jedné škole a zkoušek na druhé škole. Nyní není jasné, jak si vyzvednout/předat zápisový lístek z jedné školy na jinou?

    Vrátit zápisový lístek je poměrně snadné. Stačí se obrátit na školu, kde jste ho odevzdali, a jednoduše požádat o jeho vrácení. Jako potvrzení musíte škole ukázat rozhodnutí o přijetí na druhou školu. V tomto okamžiku je první škola povinna zápisový lístek vrátit.
    Lhůta pro jeho vyzvednutí a opětovné předložení druhé škole je 10 pracovních dnů ode dne oznámení o přijetí. Tento postup "vracení" ZL funguje pouze v případě, že jste podali odvolání na druhou školu a na základě jeho posouzení jste byli na tuto školu přijati.
    Pokud jste však byli přijati na obě školy najednou a ZL jste původně podali na jednu školu a nyní ji chcete "převést", tato možnost nefunguje.
    Pokud jste již ZL podali na první školu, nemůžete ho bohužel z této vzdělávací instituce jednoduše dostat zpět a předložit na jinou školu.
    Jedinou možností v tomto případě je napsat na začátku školního roku žádost o přestup na vámi vybranou školu.

    Jaké jsou možnosti podání přihlášky na střední školu?

    Podat přihlášku na střední školy lze třemi způsoby: elektronický formulář, výpis ze systému a fyzický formulář se všemi přílohami. Ministerstvo školství důrazně doporučuje využít první možnost – online system. S jeho pomocí projdete celým procesem odeslání a vyplnění formuláře online a dostanete pozvánku ke zkouškám v elektronické podobě. Více o možnostech podávání přihlášek na střední školy se dočtete v prezentaci zde

    Kdy začíná proces podání přihlášek na střední školy?

    Proces podání přihlášek k přijetí na střední školu v ČR v roce 2024 začíná 1. února a potrvá do 20. února. Podrobnější informace na webu

    Kde najdu informace o přihláškách na střední školy v Ukrajinštině?

    Informace o podávání přihlášek na střední školu v ČR v ukrajinštině naleznete na těchto stránkách

    Jakým způsobem můžu požádat o výjimky během zkoušek na střední školy pro Ukrajinské dítě? (zkoušku z matematiky v Ukrajinštině a pohovor v češtině)

    Abyste mohli projít zjednodušeným procesem přijímacího řízení na střední školu, musíte k přihlášce přidat následující dokumenty:
    1. žádost o osvobození od konání přijímací zkoušky z českého jazyka
    2. žádost o složení Jednotné přijímací zkoušky z matematiky v ukrajinském jazyce
    3. žádost o složení školní písemné zkoušky v ukrajinském jazyce
    Všechny žádosti naleznete ve spodní části webové stránky na tomto odkazu

    Na jakým portálu můžu elektronicky podat přihlášku na střední školu?

    Portál pro online podání přihlášky na střední školu zatím není dostupný, ale již 1. února se na tomto portálu objeví na ten web odkaz

    Vysoká škola

    Může student ukrajinské vysoké školy přestoupit na českou vysokou školu na vyšší obor nebo se musí znovu zapsat do 1. ročníku?

    Přestup z ukrajinské VŠ na českou a jeho podmínky si stanovují samotné vysoké školy. Záleží tedy jen na škole, jestli studentovi uzná předchozí studium i se zkouškami a zařadí ho rovnou do vyššího ročníku. Každá VŠ má svoje interní pravidla, jimiž se v těchto případech řídí. Pro konkrétní informace je tedy nutné kontaktovat příslušnou VŠ.

    Jaké formy vzdělávání nabízejí české vysoké školy?

    Studium VŠ probíhá v prezenční (denní), distanční (dálkové), nebo kombinované formě a studijní program má tři stupně: bakalářský, magisterský a doktorský. V jednotlivých formách studia je též případně možné využití tzv. individuálního studijního plánu.

    Jaké doklady jsou potřebné pro nostrifikaci vysokoškolského vzdělání?

    Je nutné doložit:
    - vyplněnou žádost o nostrifikaci,
    - originál nebo úředně ověřenou kopii zahraniční vysokoškolské kvalifikace
    - diplomu nebo jinak nazvaného oficiálního dokladu o ukončení studia,
    - originál nebo úředně ověřenou kopii dodatku k diplomu s informací o obsahu a rozsahu vzdělávání,
    - originál nebo úředně ověřenou kopii písemné plné moci v případě, že je žadatel zastoupen jím zvoleným zmocněncem,
    - úředně ověřenou kopii dokladu o změně jména nebo příjmení (např. oddací list), pokud je zahraniční diplom nebo dodatek diplomu vydán s uvedením jiného jména nebo příjmení než je jméno a příjmení žadatele,
    - doklad totožnosti,
    - potvrzení o pobytu v ČR.

    Dále mohou být požadovány doplňující informace:
    - potvrzení, že studijní program uskutečňovala instituce oprávněná poskytovat vysokoškolské vzdělání,
    - úředně ověřený překlad dokumentů do českého jazyka v případě, že originální dokumenty nejsou ve slovenském jazyce, doklady vystavené v anglickém jazyce jsou obvykle akceptovány bez ověřeného překladu.

    Kde najdu přípravné kurzy pro přijetí na vysoké školy?

    Neexistuje žádný oficiální seznam kurzů, avšak na internetu se dají najít různé přípravné kurzy, ale většinou jsou placené. Někdy však mohou existovat bezplatné kurzy pro děti z Ukrajiny, které obdržely vízum dočasné ochrany. Informujeme o nich na našem Telegram kanálu.

    Jaké dokumenty jsou nutné pro přijetí na vysokou školu?

    Běžne je potřeba doložit maturitní vysvědčení, jako důkaz absolvování SŠ. V připadě studia SŠ v zahraničí je nutné doložit nostrifikovaný doklad - úředně ověřenou kopii nostrifikace vysvědčení o maturitní zkoušce. Každá škola má své další podmínky, které lze získat na stránkách vybráné univerzity.

    Je možné nastoupit na vysokou školu, když dítě nemluví česky?

    V Česku je možnost studia na univerzitě v anglickém jazyce. Taková možnost je vhodná pro studenty, kteří nemluví česky. Většinou je však studium v anglickém jazyce zpoplatněno.

    Jaké jsou podmínky pro přijetí na vysoké školy, jak najít přípravné / jazykové kurzy?

    Podrobné informace o přijímání na vysoké školy naleznete vždy na stránkách fakult či konkrétních univerzit. Ve většině případů se online přihláška podává na webu univerzity. Informace o přípravných kurzech najdete na stránkách konkrétních univerzit. Většina těchto kurzů je ale placená.

    Jak mám najít vysokou školu a je zajištěno ubytování studentům z jiného města?

    Seznam univerzit je k nalezení pod tímto odkazem: https://www.atlasskolstvi.cz/vysoke-skoly. Univerzity obvykle provozují pro své studenty z jiných měst a států tzv. koleje, které jsou však zpoplatněny, každá škola si nájemné určuje. Většina veřejných vysokých škol nabízí studentům, kteří jsou z jiných měst a států, tzv. ubytovací stipendium. Vždy je však nutné se informovat u příslušné univerzity, a to buď kontaktováním univerzity přímo nebo na webových stránkách. Dalším užitečným odkazem je i https://www.studyin.cz/, kde najdete informace o studiu na vysoké škole v České republice.

    Jak mohu nostrifikovat vysokoškolský diplom?

    Pro nostrifikaci je nutné doložit:
    - vyplněnou žádost o nostrifikaci,
    - originál nebo úředně ověřenou kopii zahraniční vysokoškolské kvalifikace
    - diplomu nebo jinak nazvaného oficiálního dokladu o ukončení studia,
    - originál nebo úředně ověřenou kopii dodatku k diplomu s informací o obsahu a rozsahu vzdělávání,
    - originál nebo úředně ověřenou kopii písemné plné moci v případě, že je žadatel zastoupen jím zvoleným zmocněncem,
    - úředně ověřenou kopii dokladu o změně jména nebo příjmení (např. oddací list), pokud je zahraniční diplom nebo dodatek diplomu vydán s uvedením jiného jména nebo příjmení než je jméno a příjmení žadatele,
    - doklad totožnosti,
    - potvrzení o pobytu v ČR.

    Dále mohou být požadovány doplňující informace:
    - potvrzení, že studijní program uskutečňovala instituce oprávněná poskytovat vysokoškolské vzdělání,
    - úředně ověřený překlad dokumentů do českého jazyka v případě, že originální dokumenty nejsou ve slovenském jazyce, doklady vystavené v anglickém jazyce jsou obvykle akceptovány bez ověřeného překladu.

    Které vysoké školy v ČR nabízejí dálkové studium pro získání druhého vysokoškolského vzdělání (magisterského)?

    Tyto informace lze nalézt na stránkách českých vysokých škol.

    Stačí výsledky NMT a osvědčení o plném všeobecném středoškolském vzdělání k přijetí na české vysoké školy?

    -

    Jak probíhají přijímací zkoušky na vysokou školu? Jaké dokumenty potřebuju a v jakých termínech se zkoušky konají?

    Pravidla přijímacích řízení na jednotlivé vysoké školy si upravují vysoké školy individuálně. Veškeré informace by tedy měly být k nalezení na webových stránkách konkrétních vysokých škol.

    Existují nějaké bezplatné přípravné kurzy pro přijetí na univerzitu?

    Některé školy nabízejí přípravné kurzy zdarma, ale zpravidla jsou tyto kurzy placené. Informace by měly být k nalezení vždy na webových stránkách příslušných univerzit. MŠMT pravidelně informuje o různých kurzech pro Ukrajince na telegramovém kanálu.

    Je možné vstoupit na českou vysokou školu bez přijímacích zkoušek?

    Ano. Některé univerzity nevyžadují přijímací zkoušky. Podrobné informace o požadavcích některých univerzit a konkrétních fakult najdete vždy na jejich webových stránkách.

    Je správná informace, že diplomy vydané před rokem 2000 není nutné nostrifikovat? Co dělat v tomto případě?

    Ukrajinské diplomy vydané před 27. únorem 2000 jsou automaticky rovnocenné českým diplomům, takže není třeba je nostrifikovat. Určitě však budete potřebovat překlad diplomu a dodatku (někdy mohou zaměstnavatelé vyžadovat notářsky ověřený překlad).

    Kdy vysoké školy vyhlašují seznamy přijatých uchazečů?

    Každá univerzita má své vlastní termíny pro oznámení přijatých studentů, zkuste si najít podrobnější informace na stránkách vybrané univerzity nebo konkrétní fakulty.

    Student/ka nastoupila na střední školu v České republice a studuje zde. Na základě certifikátu získaného na Ukrajině se jí však podařilo vstoupit na vysokou školu (vyšší školu). Je možné ukončit střední školu a jak tento proces probíhá?

    Ano, měli byste kontaktovat vedení školy a informovat je o svém přání dokončit studium na této škole.

    Je možné studovat na vysoké škole s vízem dočasné ochrany? Musím žádat o studentské vízum? Co se stane po skončení války na Ukrajině a zrušení víz dočasné ochrany?

    Ano, a momentálně není potřeba žádat o studentské vízum. Po zaniknutí dočasné ochrany si budete moci požádat o studentské vízum.

    Při nástupu na vysokou školu v ČR po 11. ročníku jsou vyžadovány známky ze školy za poslední 3-4 roky. Mohou vyhovovat vysvědčení vydávaná školou každý rok a my je přeložíme do češtiny, nebo musíme mít všechny známky za ty 3-4 roky napsané na jednom listu a přeložené do češtiny?

    Na většině univerzit stačí předložit nostrifikované osvědčení o ukončení základního vzdělání.

    Budou státní univerzity akceptovat certifikát přeložený do angličtiny, nebo musí být přeložen do češtiny?

    Záleží na rozhodnutí samotné univerzity nebo fakulty. Zkuste se obrátit na vybranou univerzitu nebo fakultu a získat více informací.

    Pokud jsem studentem jedné vysoké školy, mám právo vstoupit na jinou vysokou školu?

    Ano. První cestou je přestup z jedné vysoké školy na druhou. Podmínky pro přestup určuje děkan ve své směrnici, takže se mohou fakultu od fakulty lišit. Pokud se rozhodnete znovu absolvovat proces přijímacího řízení, máte dvě možnosti. Buď okamžitě zanecháte studia, nebo dokončíte první dva semestry a po přijetí na vámi vybranou školu plynule přejdete znovu do prvního ročníku. Zákon o vysokých školách umožňuje studovat v bakalářském studijním programu bez poplatků pouze čtyři roky. Tato doba se vám odečítá den po dni, může se tedy stát, že ke konci tento limit přesáhnete a budete za zbytek studia muset zaplatit.

    Ostatní

    Mají školy v Praze třídy výhradně pro děti z Ukrajiny?

    Lex Ukrajina umožňuje zřídit třídu výhradně z dětí nově příchozích z Ukrajiny, je to ovšem možné pouze v krajním případě, kdy není jiná možnost. Takové třídy existují v lokalitách nadměrně zatížených uprchlickou krizí, kde nebyla v danou chvíli jiná možnost. Jedním z cílů pro školní rok 2023/2024 je rozpuštění těchto segregovaných ukrajinských tříd a integrace ukajinských dětí do českého kolektivu. Od 1.9.2024 Lex Ukrajina neumožňuje vytváření homogenních ukrajinských tříd.

    Jak přenést známky z ukrajinského systému hodnocení do českého?

    Informace k tomuto dotazu naleznete na následující webové stránce v její spodní části pod nadpisem "Porovnání s českým hodnocením"

    Mám pedagogické vzdělání, jak můžu najít práci v oblasti školství v ČR?

    Ukrajinští pedagogové mohou vykonávat povolání tzv. ukrajinského asistenta pedagoga, jehož náplní práce je přímá podpora žáků s cizí státní příslušností (Ukrajinců) při výuce a pomoc při organizaci výuky (může pomoci učiteli s výukou, s přípravami či s další pedagogickou činností pod vedením pedagoga). Může také poskytnout metodickou podporu učitelům. Primárním úkolem je pomoc vícejazyčným žákům v rámci vzdělávacího procesu a integrace do třídních kolektivů. Zároveň napomáhá vzájemnému poznávání odlišných národních kultur. Ukrajinský asistent pedagoga by měl mít elementární znalost českého jazyka, aby mohl komunikovat s učitelem.

    Jak je to v České republice s problematikou speciálního vzdělávání?

    Problematiku speciálního vzdělávání má na starost Oddělení předškolního a speciálního vzdělávání MŠMT, více informací na těchto webových stránkách. Mimo to je k dispozici seznam speciálních škol zde: https://www.atlasskolstvi.cz/zakladni-skoly. Na této webové stránce je nutné zvolit příslušný kraj a dále v sekci "zaměření" vybrat potřebné. V nabídce jsou například školy zaměřené na žáky s autismem, vadami řeči, mentálním postižením a další.

    Dostaneme potvrzení o studiu na české škole? Pokud ano, bude to uznáváno na ukrajinských školách?

    V případě návratu žáka na Ukrajinu bude českou školou vydáno Potvrzení o studiu. Ukrajinské školy následně po předložení Potvrzení o studiu budou uznávat žákům studium absolvované na území České republiky podle českého vzdělávacího systému. Formulář daného potvrzení je k dispozici na těchto webových stránkách.

    Je možné přestoupit z jedné školy do druhé? Jak ten proces probíhá?

    Přestup z jedné školy na jinou je možný v průběhu celého školního roku. Nejprve je nutné zvolit školu, na níž chce žák přestoupit. Následně je potřeba, aby zákonný zástupce zkontaktoval ředitele dané školy, který o přestupu žáka rozhoduje. Zpravidla proběhne osobní schůzka ředitele a zákonných zástupců s žákem. Dále je nutné napsat žádost o přestup. Pokud ředitel žádosti o přestup vyhoví, informuje o této skutečnosti ředitele školy, z níž žák přestupuje.

    Do jaké třídy bude moje dítě chodit v české škole?

    Toto rozhodnutí činí ředitel školy, který zařazuje žáka do příslušného ročníku po zjištění úrovně jeho dosavadního vzdělání, zhodnocení jeho vzdělávacích potřeb a s přihlédnutím k jeho věku. Obvykle je vhodnější (zvláště ve vyšších ročnících) zařadit žáka do ročníku dle věku a využít individuální přístup pro postupnou integraci žáka. Je možné na některé předměty žáka zařadit do skupiny žáků z jiného ročníku. Žák by neměl být zařazen o více než jeden ročník níže, než kam přísluší věkem.

    Jak změnit školu při stěhování do jiného města?

    Přestup z jedné školy na jinou je možný v průběhu celého školního roku. Nejprve je nutné zvolit školu, na níž chce žák přestoupit. Ideálně spádovou školu, což je škola, do níž jsou žáci přiděleni podle místa bydliště. Přidělenou spádovou školu je možno zjistit na příslušném obecném úřadě / úřadě městské části - konkrétně tedy na úřadě nového bydliště. Následně je potřeba, aby zákonný zástupce zkontaktoval ředitele dané školy, který o přestupu žáka rozhoduje. Zpravidla proběhne osobní schůzka ředitele a zákonných zástupců s žákem. Dále je nutné napsat žádost o přestup. Pokud ředitel žádosti o přestup vyhoví, informuje o této skutečnosti ředitele školy, z níž žák přestupuje.

    Za jakých podmínek může škola přijmout ukrajinského asistenta pedagoga?

    Hlavní náplní práce ukrajinského asistenta pedagoga je podpora úspěšného začleňování ukrajinských dětí do běžných tříd. Asistenti pedagoga musí obecně splňovat tyto podmínky:
    - plná svéprávnost,
    - odborná kvalifikace pro přímou pedagogickou činnost,
    - bezúhonnost,
    - zdravotní způsobilost,
    - znalost českého jazyka.

    V případě ukrajinského asistenta pedagoga, který působí v homogenní ukrajinské třídě/kolektivu není nutné dokládat jakoukoli znalost českého jazyka.

    V případě ukrajinského asistenta pedagoga, který působí ve smíšených třídách je nutné prokázat základní znalost českého jazyka potřebnou pro komunikaci s českým učitelem. Tuto znalost ověřuje ředitel školy pohovorem.

    Co se týče odborné kvalifikace, je nutné střední, vyšší odborné nebo vysokoškolské vzdělání v pedagogickém oboru nebo kvalifikační kurz pro asistenty pedagoga. Více informací zde

    Existují školy pro děti se speciálními potřebami?

    Problematiku speciálního vzdělávání má na starost Oddělení předškolního a speciálního vzdělávání MŠMT, více informací na těchto webových stránkách. Mimo to je k dispozici seznam speciálních škol zde. Na této webové stránce je nutné zvolit příslušný kraj a dále v sekci "zaměření" vybrat potřebné. V nabídce jsou například školy zaměřené na žáky s autismem, vadami řeči, mentálním postižením a další.

    Špatný přístup k dítěti ve škole, co v takové situaci dělat? Je možný přestup na jinou školu?

    Pokud nejste se školou svého dítěte spokojeni, máte právo najít pro své dítě novou školu a požádat o přestup. Ředitel nové školy však není povinen vaše dítě přijmout, zejména s ohledem na plnou kapacitu. V případě, že dochází k šikaně ze strany spolužáků, je důležité o takové situaci informovat školu. Pokud šikana probíhá ze strany pedagogů či jiných pracovníků, můžete tuto skutečnost oznámit na Českou školní inspekci či Policii ČR.

    Podle jakých kritérií se bude určovat počet hodin, které může ukrajinský asistent ve škole odpracovat?

    Počet odpracovaných hodin, neboli typ úvazku, je určen v pracovní smlouvě. Záleží na domluvě mezi ředitelem a žadatelem o zaměstnání.

    Ve školách/školkách nejsou volná místa, co máme dělat?

    Je nutné zjistit spádovou školu/školku, a to na odboru školství příslušného obecního úřadu/úřadu městské části, v níž má žák trvalé bydliště. Do této spádové školy/školky pošle rodič písemnou žádost o umístění žáka. Spádová škola/školka je povinna žáka přijmout, výjimkou je pouze situace, kdy nemá volnou kapacitu. V takovém případě napíše ředitel školy/školky rodiči vyrozumění o tom, že je plná kapacita, a žáka tak není možné přijmout a dále je povinen toto oznámit zřizovateli školy/školky - tedy obecnímu úřadu/úřadu městské části, ten pak hledá pro žáka místo v dalších školách/školkách, které zřizuje. Pokud ani tam není kapacita, řeší situaci krajský úřad/magistrát, který hledá volné místo v rámci kraje/celé Prahy. Pokud není kapacita ani tam, řeší situaci MŠMT. Rodič je tedy povinnen pouze poslat písemnou žádost o umístění žáka na spádovou školu/školku, v případě plné kapacity situaci dále řeší příslušné, výše zmíněné, orgány. Pro urychlení celého procesu je možné zkusit školy/školky hledat individuálně.

    Kde najdu kurzy češtiny?

    Mnoho organizací často nabízí kurzy češtiny na různých místech České republiky. Zkuste vyhledat ty, které jsou vám nejblíže, a také na našem Telegram kanálu často zveřejňujeme různé nabídky kurzů češtiny.

    Vzdělávací instituce, do které byla podána žádost o nostrifikaci neuznala ukrajinské školství kvůli neshodám v disciplínách. Je možné požádat znovu?

    V takovém případě můžete zkusit požádat o nostrifikaci na jiné univerzitě.
    Existuje web se seznamem univerzit, kde pomocí filtru najdete program, který vám bude vyhovovat nostrifikovat a obrátit se na příslušnou univerzitu: https://regvssp.msmt.cz/registrvssp/csplist.aspx

    Jakou zkoušku z českého jazyka musím složit, abych mohla pracovat jako český asistent pedagoga?

    Pro práce jako asistent pedagoga musíte složit zkoušku z českého jazyka na univerzitě v rámci programu celoživotního vzdělávání (pokrývá celou výuku v průběhu života-tedy povinnou a nepovinnou školní docházku, kurzy, rekvalifikace, zvyšování kvalifikace atd. a je realizována řadou univerzit a dalších organizací zaměřených na různé cílové skupiny nabízející různé kurzy) nebo v zařízení pro zvýšení kvalifikace pedagogických pracovníků nebo v jazykové škole s právem na zkoušku z veřejného jazyka. Takové školy najdete na internetu psaním "Jazyková škola s prvorepublikovým jazýčkem".
    Pokud byste však absolvovali kurz asistenta pedagoga nebo jinou kvalifikační výuku v českém jazyce, už byste nemuseli prokazovat znalost českého jazyka.

    Může dítě (16 let) žít a studovat v ČR, pokud získalo vízum dočasné ochrany v jiné zemi?

    Ne, není to možné.

    Dítě s autismem, ale nebylo možné postižení oficiálně přihlásit. Je možné přihlásit dítě do speciální vyučovací instituce?

    Doporučujeme obrátit se na Pedagogicko-psychologickou poradnu dle místa bydliště. Pouze oni mohou určit, zda vaše dítě může studovat v běžné škole s pomocí asistenta nebo ve specializované škole.

    Pokud se dítě s postižením učí individuálně v ukrajinské škole online, ale je v ČR, je možné aby bylo započítáno v české škole, ale studovalo online individuálně v ukrajinské?

    Pokud je vašemu dítěti od 5 do 15 let, musí ze zákona navštěvovat českou školu. Pokud má dítě z Ukrajiny určitý stupeň postižení, musí být potvrzen v ČR. To lze provést pomocí Pedagogicko-psychologické poradny (PPP). Doporučení do PPP můžete získat ve své spádove škole nebo v jakékoli české škole, kterou navštěvujete. Po návštěvě PPP bude dítěti přidělen asistent na aktuální škole. V některých případech je možné přeřadit dítě do speciální třídy. Děje se tak na žádost rodičů dítěte, tuto žádost však musí schválit poradenské pracoviště školy.

    Bude uznán certifikát/osvědčení o studiu na české škole na Ukrajině? Budou s tím v budoucnu nějaké problémy?

    Ano, podle dohody mezi Českou republikou a Ukrajinou by vzdělávání ukrajinských dětí v českých školách mělo být uznáno v ukrajinských školách.

    Dítě studovalo na české škole, ale vrátilo se na Ukrajinu a bude tam pokračovat ve studiu. Nestihli jsme upozornit vedení školy. Jaké jsou další kroky?

    Kontaktujte školu prostřednictvím e-mailu, ve kterém ji informujete o svém návratu na Ukrajinu. E-mailovou adresu najdete vždy na webových stránkách školy.

    Je možné získat studentské vízum na základě jazykových kurzů?

    Ne, není to možné. A také v současné době je získání studentského víza pro Ukrajince složitý proces a často dochází k zamítnutí žádosti. V České republice však můžete zůstat a studovat na vízum dočasné ochrany.

    Je nostrifikace pro Ukrajince s dočasnou ochranou zdarma?

    Nostrifikace diplomu pro Ukrajince s dočasnou ochranou v ČR zůstává zdarma do 31. srpna 2024. Bezplatnou nostrifikaci budou moci od 1. září vyřídit jen ti Ukrajinci, kteří jsou na území České republiky v dočasné ochraně méně než 12 měsíců.

    Odebírejte novinky o školství
    a vzdělávání srozumitelně a včas
    Zadejte váš e-mail a naše novinky a upozornění vám budou chodit přímo do e-mailu. Odběr novinek můžete kdykoliv později odhlásit.
    Odesláním souhlasíte s našimi zásadami o zpracování osobních údajů.
    cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content