Školy mají od 1. 1. 2025 povinnost v případě ověřování totožnosti uznat tzv. eDoklady. Povinnost ukládá zákon č. 12/2020 Sb., o právu na digitální služby a o změně některých zákonů, v platném znění.
Podrobné informace k ověřování totožnosti skrze eDoklady poskytuje Digitální a informační agentura, český ústřední správní úřad pro elektronickou identifikaci, služby vytvářející důvěru a pro informační systémy veřejné správy. Digitální a informační agentura na konci roku 2024 uspořádala webinář s podrobným vysvětlením celé problematiky. Níže naleznete prezentaci z tohoto webináře.
Škola využije ověřování totožnosti skrze aplikaci eDoklady v případě ověřování totožnosti zákonných zástupců dítěte nebo žáka a v případě ověřování totožnosti zletilých žáků či studentů.
eDoklady nenahrazují fyzický průkaz, ale představují alternativu s využitím jeho digitálního stejnopisu.
Ověřování vždy probíhá skrze aplikaci eDoklady. V průběhu ověřování totožnosti systém pokaždé využívá QR kódy.
Ověřující škola se musí zaregistrovat jako Ověřovatel eDokladů. To lze provést dvěma způsoby: skrze datovou schránku nebo přes JIP/KAAS. Vzhledem ke komplexnosti procesu registrace využijte tento odkaz na video-návod Digitální a informační agentury, případně prezentaci Czechpointu.
Zaregistrovaná škola se následně rozhodne pro ověřování skrze mobilní aplikaci nebo skrze webovou aplikaci, případně oběma způsoby.
Škola zaregistrovaná jako Ověřovatel přidělí potřebná práva pověřeným ověřujícím osobám.
Školám se doporučuje zajistit wifi pro připojení občanů bez mobilních dat.
Totožnost musí být vždy prokázána a ověřena skrze aplikaci eDoklady, přičemž je nezbytná součinnost techniky prokazující se i ověřující osoby. K propojení obou osob jsou generovány QR kódy: v případě využití mobilního zařízení prokazující se osobou, v případě webové aplikace ověřující osobou. K poskytnutí konkrétních informací uděluje prokazující se osoba na svém zařízení souhlas / nesouhlas s poskytnutím požadovaných údajů.
Krátké video-návody ověřování zveřejnila Digitální a informační agentura:
eDoklady jsou opatřené elektronickou pečetí. eDoklad je platný 48 hodin od vystavení. Informace o platnosti je ověřované osobě i ověřovateli viditelně zpřístupněna, eDoklad obsahuje informaci o čase vystavení, od kterého se počítá oněch 48 hodin. Po uplynutí 48 hodin nelze ze strany DIA jakožto vydavatele digitálního stejnopisu průkazu zaručit, že údaje v něm uvedené jsou platné a správné, a ověřovatel může odmítnout akceptování eDokladu.
Cizinci nemohou eDoklady využívat, aplikace je určena pouze pro občany ČR disponující vydaným platným občanských průkazem a Identitou občana.
Nezletilé osoby mohou využívat eDoklady. Podmínkou je, aby měly vydaný platný občanský průkaz a vlastní Identitu občana.
Maturitní zkoušky: Před konáním každé ze zkoušek společné části maturitní zkoušky je žák povinen předložit zadavateli svůj průkaz totožnosti (§ 78a odst. 4 školského zákona).
Další vzdělávání ve školách: Před konáním jednotlivé zkoušky je uchazeč povinen prokázat se řediteli školy nebo zadavateli průkazem totožnosti (§ 113 odst. 4 školského zákona).
Správní řízení: U správního řízení je účastník řízení – přesněji jeho zákonný zástupce – povinen předložit na výzvu oprávněné úřední osoby průkaz totožnosti (§ 36 odst. 5 správního řádu). Jedná se například o přijetí dítěte do mateřské školy (zápis do MŠ), přijetí žáka ke vzdělávání v základní škole (zápis do ZŠ, přestup) apod.
Přijímací zkoušky na SŠ: Právní předpisy výslovně neupravují povinnost prokázat se při přijímacím řízení na SŠ dokladem totožnosti. Škola přesto může ověření totožnosti požadovat, nastavení pravidel spadá do kompetencí ředitele školy. Je však třeba vzít v potaz skutečnost, že někteří žáci mohou být v době konání zkoušky mladší 15 let, nemají tudíž povinnost vlastnit občanský průkaz. Neprokázání totožnosti nemůže být důvodem pro vyloučení žáka z konání zkoušky. Při podezření z podvodu může škola kroky k ověření totožnosti provést po vykonání zkoušky.