DigiKoalice, společná platforma Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT), Národního pedagogického institutu České republiky (NPI ČR) a dalších zapojených organizací, propojuje svět škol a ICT v digitálním vzdělávání se zaměřením na rozvoj digitálních dovedností dětí i dospělých. Díky této spolupráci vznikl například i Katalog kyberprevence, který sestává z programů a metodik pro žáky, pedagogické pracovníky, rodiče a další zájemce.
S využitím finančních prostředků z Národního plánu obnovy byly školy v rámci komponenty 3.1 Inovace ve vzdělávání v kontextu digitalizace vybaveny pokročilými digitálními učebními pomůckami pro rozvoj informatického myšlení a digitálních kompetencí žáků napříč vzdělávacími oblastmi. V této souvislosti je proto zapotřebí věnovat zvýšenou pozornost kyberprevenci a kyberbezpečnosti, jako nedílné součásti užívání těchto technologií v praxi.
Katalog kyberprevence vznikl v rámci poradní skupiny DigiKoalice a vychází z výsledků rozsáhlého dvoukolového dotazníkového šetření mezi odborníky a organizacemi, zabývajícími se kyberbezpečností a kyberprevencí. Je dvakrát ročně aktualizován a rozšiřován, aby poskytoval aktuální poznatky a informace z oblasti prevence kybernetických hrozeb. Jeho cílem je nabídnout maximum kvalitních výstupů na jednom místě pro plánování a implementaci školních a volnočasových aktivit.
Součástí katalogu je nyní bezmála 142 programů pro žáky zaměřených na sociální sítě, problematiku porušování autorských práv, hoaxy, právními důsledky nevhodného chování na internetu – grooming, sexting, kybergrooming apod. O důsledcích kyberšikany pojednávají například filmy a seriály inspirované skutečnými případy – #martyisdead a #annaismissing, které jsou dostupné ke zhlédnutí v metodické sekci i na webu DigiKoaliace.
Pro pedagogy, rodiče i veřejnost nabízí katalog tři desítky vzdělávacích programů, které poskytují rady a informace potřebné k podpoře bezpečného chování dětí v online prostředí. Policie ČR například připravila v rámci projektu Bezpečně v kyberprostoru názorné ukázky, jak zabezpečit počítač proti útokům hackerů. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) umožňuje využít kurz Základy kybernetické bezpečnosti “DÁVEJ KYBER!” pro učitele.
Katalog rovněž přináší 62 metodik a materiálů určených pro pedagogy a školní metodiky prevence. Tyto zdroje poskytují informace a návody pro implementaci preventivních aktivit. Formou interaktivních komiksů Digitální stopa: Příběh Svůďáka nebo Digitální stopa: Příběh Báry, jejichž autorem je NÚKIB, se žáci seznámí s tím, jak může vypadat komunikace s on-line predátorem.
Katalog kyberprevence také obsahuje Čtrnáct bodů efektivní kyberprevence, které představují základní principy a doporučení pro prevenci kybernetických hrozeb. Jeho obsah poukazuje na neustálé sledování nových trendů a hrozeb v kyberprostoru, využívání odborných konzultací a spolupráci s organizacemi zaměřenými na kybernetickou bezpečnost, používání technických nástrojů a softwaru pro ochranu před kybernetickými hrozbami a otevřenou a transparentní komunikaci mezi školou, žáky a rodiči.
NPI ČR v oblasti kyberprevence poskytuje i další metodickou podporu a studijní materiály. Pod záštitou NÚKIB vydává NPI ČR pravidelně podcast KYBcast, v němž nejenom lidem z praxe, ale i učitelům, žákům a jejich rodičům odborníci na toto téma předávají informace zaměřené na kyberbezpečnost. Kyberprevenci a kyberbezpečnosti pak jsou věnovány i vzdělávací programy, jejich aktualizovanou nabídku naleznete na webových stránkách NPI ČR.
![]() |
Anna Stočesová Martinková (anna.stocesova@msmt.cz) vedoucí oddělení podpory digitální vzdělávání, odbor vzdělávací politiky Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy |
![]() |
Miluše Rolincová (miluse.rolincova@msmt.cz) Oddělení podpory digitální vzdělávání, odbor vzdělávací politiky Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy |
![]() |
Stanislav Hejna (stanislav.hejna@msmt.cz) Oddělení podpory digitální vzdělávání, odbor vzdělávací politiky Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy |