Školy při využívání digitálních technologií řeší mnoho témat pro efektivní a bezpečné využívání digitálních technologií ve vzdělávání a kladou si řadu otázek např. Jak udržet rovnováhu mezi online a offline světem? Jak se chránit před digitálními hrozbami? Co se skrývá pod slovním spojením “digitální wellbeing” a jak souvisí s kyberbezpečností? Je řada aktivit a akcí, které probíhají k těmto tématům právě v tomto měsíci a jednou z nich je např. Den bezpečnějšího internetu, který si 11. února připomínáme celosvětově. Pojďme si přiblížit v souvislostech tato témata v rámci implementace revidovaného kurikula a finanční intervence do škol z Národní plánu obnovy, komponenty 3.1.
Digitální technologie se stávají běžnou součástí školního prostředí v rámci inovací ve vzdělávání v kontextu digitalizace a souvisí se změnami v rámcových vzdělávacích programech. Aby implementace změn byla úspěšná, poskytlo školám Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) finanční prostředky na pořízení digitálních technologií pro žáky a zároveň podpořilo opakovanou finanční intervencí také prevenci digitální propasti z Národního plánu obnovy (NPO), komponenty 3.1. Současně je školám poskytována zdarma metodická podpora zejména za strany Národního pedagogického institutu ČR (NPI ČR) ve své projektové činnosti na základě výzev MŠMT. V současné době jsou realizovány projekty NPO 3.1 DIGI a NPO 3.1 - AIDIG, ten druhý je nový a zaměřuje se na rozvoj digitálních kompetencí podle evropského rámce DigCompEdu a soustředí se na aktuální témata jako jsou digitální wellbeing a kyberbezpečnost, dezinformace a mediální gramotnost, bezpečné a efektivní využívání umělé inteligence ve výuce apod. V rámci těchto projektů jsou školám poskytovány vzdělávací aktivity zdarma pro rozvoj digitálních kompetencí učitelů. Nabídka kurzů a školení pro učitele ze strany NPI ČR je dostupná v přehledném katalogu služeb a produktů na mojeedu.npi.cz. Na stránkách NPI ČR jsou např. praktické tipy pro udržení digitálního wellbeingu, ale i KYBcast, který je věnován nejen učitelům a ředitelům, ale i rodičům a jejich dětem.
V digitálním prostoru je zapotřebí dodržovat také zásady kyberbezpečnosti a zajímavé tipy jsou zveřejněny na stránkách edu.gov.cz/digitalizujeme/kyberprevence, kde jsou inspirativní např. katalog kyberprevence, který vznikl ve spolupráci s Digikoalicí a kurz Dávej kyber pro učitele a pro práci ve třídě ve spolupráci s NÚKIB.
Partnerství pro vzdělávání 2030+ zahajuje měsíc únor akcí Týden pro wellbeing ve škole 2025, které se zúčastní stovka organizací a institucí od 4. do 11. února. Podrobně se o jednotlivých plánovaných aktivitách dozvíte v tiskové zprávě. Týden bude zahájen k tématu digitální wellbeing 4. února v Brně na odborné konferenci s podtitulem “Jak na učení a život v digitální éře”. Pozornost bude soustředěna na duševní pohodu dětí i dospělých, představeny budou příklady dobré praxe ve školním prostředí, ale také bude vysvětlen samotný pojem wellbeing. Rozšířená definice wellbeingu - Partnerství 2030 pomáhá porozumět digitálnímu wellbeingu, který je nejčastěji označován jako stav, kdy jedinec využívá digitální technologie způsobem, který podporuje jeho fyzické, psychické a sociální zdraví (Ucitel21). Ministerstvo vnitra publikovalo několik videí v rámci Prevence v kyber, a to i k vysvětlení pojmu digitální wellbeing, který chápe jako zdravé a vyvážené užívání digitálních technologií a online komunikace a spojuje je se zdravým životním stylem a návyky.
Pro žáky, učitele a rodiče je důležité, aby si uvědomovali, jak technologie ovlivňují jejich každodenní život a jak mohou minimalizovat negativní dopady. S tím souvisí zejména bezpečné užívání digitálních technologií. Zvyšování povědomí o bezpečnosti na internetu a podpoře odpovědného a bezpečného chování online se každoročně oslavuje v mnoha zemích Evropy a postupně na všech kontinentech v rámci Dne bezpečnějšího internetu, který připadá na úterý 11. února. V České republice vyzvalo Ministerstvo vnitra a sdružení CZ.NIC k zapojení do Dne bezpečnějšího internetu již dne 10. února na tiskové konferenci, na kterou bude navazovat odpolední odborný panel, na kterém MŠMT představí metodiky ke Standardu konektivity škol a zaměří se na ty části, které se týkají bezpečnosti a kyberprevence. Odborný program v rámci kampaně Dne bezpečnějšího internetu 2025 je veden pod heslem: SPOLEČNĚ PRO LEPŠÍ INTERNET a nosným tématem pro letošní rok je téma bezpečné digitální stopy. Odborný program bude možné sledovat i online na kanále Ministerstva vnitra.
![]() |
Anna Stočesová Martinková (anna.stocesova@msmt.gov.cz) vedoucí oddělení podpory digitální vzdělávání, odbor vzdělávací politiky Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy |
![]() |
Miluše Rolincová (miluse.rolincova@msmt.gov.cz) Oddělení podpory digitální vzdělávání, odbor vzdělávací politiky Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy |
Týden pro wellbeing ve škole: Program akcí pro veřejnost