Konvent
Ukrajina
Dokumenty
Pro vedení školy
Kariéra
Reformy
Data
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

DIGIPROPAST 2024: Blíží se termín k odevzdání formuláře závěrečné zprávy

Školy mají povinnost odevzdat formulář závěrečné zprávy nejpozději do pátku 28. 2. 2025 prostřednictvím systému IS-NPO. Při vyplňování mohou využívat metodickou podporu dostupnou na Jednotném metodickém portálu MŠMT. Je důležité dbát nejenom na splnění stanoveného účelu, a tím je pořízení mobilních digitálních zařízení a jejich zápůjčka znevýhodněným žákům, ale i na správné vykazování počtu kusů zařízení a příslušenství pořízených z finančních prostředků komponenty 3.1 Národního plánu obnovy.

Školy zřizované krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí, které byly v roce 2024 podpořeny v rámci účelu prevence digitální propasti, odevzdávají formulář závěrečné zprávy o využití těchto finančních prostředků (ÚZ 33088) prostřednictvím systému IS-NPO nejpozději do pátku 28. 2. 2025. Tato povinnost pro školy vyplývá ze způsobu poskytnutí uvedených prostředků, a to v souladu s § 161 odst. 7 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů (viz Věstník MŠMT 02/2024; s. 235–237).

Školy mohou využívat při vyplňování formuláře komplexní metodickou podporu na Jednotném metodickém portálu MŠMT edu.gov.cz/digitalizujeme:

  • Metodická podpora 3 ke splnění podmínek, kritérií a účelu v rámci komponenty 3.1 z NPO v roce 2024 (Prevence digitální propasti)
  • Tutoriál k povinnému sběru dat za rok 2024 (detailní “návod” na vyplnění formuláře v systému IS-NPO)

Taktéž je možné přímo kontaktovat metodickou podporu MŠMT na adrese digitalizujeme@msmt.gov.cz, případně svůj dotaz vložit do HelpDesku NPI ČR (zejména pro technické potíže se systémem IS-NPO).


Online konzultace pro zdárné vyplnění závěrečného vyúčtování

Ve dnech 25. a 26. 2. 2025 byly pro školy, které do této doby stále neodevzdaly formulář závěrečné zprávy, uspořádány ve spolupráci se Středním článkem podpory MŠMT online konzultace pro zdárné vyplnění závěrečného vyúčtování. Školy tudíž měly prostor pro položení libovolných otázek, na které přímo odpovídala Anna Stočesová Martinková, vedoucí Oddělení podpory digitální vzdělávání MŠMT.

Ve dvou, více než hodinových setkáních, se školy nejčastěji dotazovaly na správné vykazování počtu kusů digitálních technologií pořízených z těchto prostředků, a to zejména v případě jejich spolufinancování z jiných zdrojů, dále na správný výpočet celkové výše DPH, která se ve formuláři taktéž vykazuje. Dotazy byly také směřovány na způsobilost výdajů neboli splnění účelu tzn. „co lze v rámci prevence digitální propasti zakoupit“, či formu povinné evidence zápůjček, kterou škola musí v rámci dodržení účelu neustále vést (viz Příručka prevence digitální propasti).

Pokud máte stále nejasnosti, které byste potřebovali zkonzultovat, neváhejte se obrátit na zástupce MŠMT (kontakty).


Vykazování počtu kusů zařízení a DPH ve formuláři. Proč?

Ve formuláři závěrečné zprávy vykazují školy pouze počet pořízených mobilních digitálních zařízení, která jsou plně hrazena z prostředků NPO na účel prevence digitální propasti za rok 2024. Neuvádí se tedy kusy zařízení a příslušenství, které byly spolufinancovány z jiných zdrojů, případně již zakoupeny v předchozích letech (pouze se vykazuje cena za jejich pořízení z finančních prostředků NPO). Počty kusů mobilních digitálních zařízení jsou důležitým indikátorem pro doložení splnění milníku č. 173 (viz příloha Prováděcího rozhodnutí Rady EU 2023/0343). Česká republika se tímto milníkem zavázala vybavit tuzemské školy alespoň 70 tisíci mobilními digitálními zařízeními pro znevýhodněné žáky v rámci prevence digitální propasti tak, aby minimálně 80 % škol mělo zřízeno tzv. fond mobilních digitálních zařízení (mobiliář), ze kterého jsou žákům tato zařízení krátkodobě nebo dlohodobě zapůjčována pro běžnou výuku nebo výuku realizovanou distančním způsobem.

Zdrojem finančních prostředků je Next GenerationEU – finanční fond Evropské unie. V letošním roce bude ČR žádat EU o jejich proplacení za období 2022–2024. V rámci této žádosti však není DPH způsobilým výdajem, tudíž náklady na DPH jsou hrazeny výhradně ze státního rozpočtu. Z tohoto důvodu je nezbytné, aby školy ve formuláři závěrečné zprávy pečlivě svoje reálné výdaje rozdělily na částku bez DPH a samotnou DPH, která je vypočtena na základě přiložených účetních dokladů z částky, která byla čerpána výhradně z NPO, tzn. do výpočtu se nezahrnují prostředky využitelné z jiných finančních zdrojů školy (např. ONIV).

Dále připomínáme v souvislosti s nálezem auditu Evropské komise za rok 2020 o povinnosti dodržovat pravidla pro povinnou publicitu Národního plánu obnovy v rámci komponenty 3.1 Inovace ve vzdělávání v kontextu digitalizace, a to souhrnně za roky 2022–2024. Pokud škola čerpala finanční podporu z programu NextGenerationEU i v předchozích letech, je nezbytné publicitu dodržovat taktéž zpětně. Délka povinné publicity je stanovena obdobím pro čerpání finanční prostředků z EU a následným pětiletým obdobím, tzn. do konce roku 2031.


Anna Stočesová Martinková (anna.stocesova@msmt.gov.cz)
vedoucí Oddělení podpory digitálního vzdělávání, odbor předškolního a základního vzdělávání
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR

Zdeněk Pucholt (zdenek.pucholt@msmt.gov.cz)
Oddělení podpory digitálního vzdělávání, odbor předškolního a základního vzdělávání
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR

Jednotný metodický
portál MŠMT
V případě zájmu nám můžete zadat Váš váš e-mail a jakmile naše novinky spustíme budeme Vás informovat na Váš email. Odběr novinek samozřejmě můžete kdykoliv později odhlásit.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami o zpracování osobních údajů.
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content