Na této stránce naleznete analýzu Přijímací řízení na střední školy pro školní rok 2024-2025: Komplexní zpráva, kterou Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy připravilo v rámci projektu „Datově-analytická podpora pro hodnocení a řízení vzdělávací soustavy ČR“. Tato analýza přináší analytický přehled o všech uchazečích, kterých se přijímací řízení v roce 2024 týkalo. Zprávu shrnující to nejzajímavější naleznete níže ke stažení.
Analýza se se zabývá všemi uchazeči, kterých se přijímací řízení týkalo, tj. jak žáky hlásícími se na střední školy z posledních ročníků základních škol, tak žáky základních škol hlásícími se do oborů 6letých a 8letých gymnázií, uchazeči o nástavbová studia a všemi ostatními uchazeči o vzdělávání ve středních školách, kteří se dle dat ze školních matrik již aktuálně nevzdělávali v žádné škole.
Analýze se na 2 hlavní kapitoly:
Celkově v roce 2024 na střední školy včetně oborů víceletých gymnázií a nástaveb podalo přihlášku 159,5 tisíce uchazečů, z toho 101,2 tisíce uchazečů se hlásilo z posledního ročníku základní školy. Absolutní většina uchazečů se účastnila pouze 1. kola přijímacího řízení. V 1. a 2. kole bylo přijato 99 % uchazečů hlásících se z posledního ročníku základní školy. Naopak poměrně malá byla úspěšnost uchazečů hlásících se do oborů víceletých gymnázií, v 1. a 2. kole bylo přijato 47 % uchazečů o obor 8leté a 31 % uchazečů o obor 6leté gymnázium.
Absolutní většina (94 %) úspěšných uchazečů 1. a 2. kola přijímacího řízení nastoupila do stejného škol-oboru, do kterého byli tito uchazeči přijati. V případě úspěšných uchazečů hlásících se z posledního ročníku ZŠ se jednalo dokonce o 96 %. V dalších 3 % nastoupili úspěšní uchazeči hlásící se z posledních ročníků do jiného škol-oboru, než do kterého byli původně přijati. Ve zbylém 1 % případů nebyli uchazeči z 1. a 2. kola přijímacího řízení přijati do vybraného škol-oboru, ale v dalších kolech přijímacího řízení byli tito uchazeči přijati do jiné školy či oboru. Pouze ve zhruba dvou stech případech pak uchazeči sice nebyli v 1. a 2. kole přijati do vybraného škol-oboru, ale na základě výsledku dalších kol přijímacího řízení (či na základě odvolání) do něj nastoupili.
Většina uchazečů hlásících se z posledního ročníku ZŠ byla přijata do školy v kraji, ve kterém má i trvalé bydliště. Situace byla odlišná pouze u uchazečů ze Středočeského kraje, kdy třetina z nich byla přijata do školy v Praze. Změny mezi krajem sídla školy, do které byli přijati, a krajem sídla školy, do které v září 2024 nastoupili, jsou minimální a téměř všichni uchazeči tedy nastoupili do školy ve stejném kraji, ve kterém byli přijati. Konkrétně i u škol v Praze a Brně došlo jen k minimálním změnám mezi tím, z jakého okresu pocházeli uchazeči o školu v Praze a Brně přijatí a z jakého okresu byli ti, kteří následně do školy v Praze a Brně nastoupili.
Uchazeči hlásící se z posledního ročníku ZŠ nastoupili v největší míře do školy a oboru, který uvedli ve své přihlášce v 1. kole jako svou 1. prioritu. Vyšší podíl nastoupivších do škol, které měli uchazeči uvedeny v rámci 2. a dalších priorit, byl pak v případě oborů lyceí, oborů úplného středního odborného vzdělání s maturitou, oborů úplného středního odborného vzdělání s odborným výcvikem a maturitou a oborů s výučním listem.
Více viz analytická zpráva níže.
Financováno z projektu z projektu „Datově-analytická podpora pro hodnocení a řízení vzdělávací soustavy ČR“ (IPs Datová politika), reg. č. CZ.02.02.XX/00/22_005/0002901.“
Zdroj: MŠMT 2025. Odkaz: Většina uchazečů podala přihlášku elektronicky, zájem o všeobecné vzdělávání roste, MŠMT ČR.